Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Kdo vynalezl hokej?

Jeho skutečný původ je nejasný. Ale Kanada, počínaje 19. stoletím, získává zásluhy za modernizaci – popularizaci – hry, kterou známe dnes.

Počátky ledního hokeje se mohou datovat do hokejky hrané ve středověku nebo dokonce do starověkého Řecka a Egypta. Někteří věří, že hra se vyvinula ze starověké irské hry hurling. Ale začátky ledního hokeje – stejně jako u mnoha jiných sportů – zůstávají nejasné.

“V roce 1500 je malba lidí, kteří hrají na ledě něco, co vypadá jako hokej,” říká Phil Pritchard, kurátor Hokejové síně slávy v Torontu. “Měli dokonce i hole.”

Nejbližší předek moderního sportu může být “chamiare” nebo shinty – hra s hokejkou a míčem hraná na ledě na počátku 16. století ve Skotsku. V polovině 17. století, hra zvaná bandy byla hrána na ledě na východních pláních Anglie. V zimě hráči soutěžili se železnými bruslemi na ledě, který se tvořil na zaplavených loukách i jinde. Tato hra se rozšířila do Londýna a poté v roce 1850 do východní Kanady, kde ji hráli britští vojáci. V 19Th století, domorodí Američané v Kanadě hráli podobnou hru.

Kde se vzal název “hokej”?

Termín “hokej” lze podle The Canadian Encyclopedia vystopovat ke knize z roku 1773 vydané v Anglii s názvem Juvenile Sports and Pastimes. Jméno však může předcházet této nejstarší známé zmínce. Verze hry hraná na zemi – pozemní hokej – se také vyvinula během tohoto období.

Ve Velké Británii noviny již v roce 1840 odkazovaly na hokej hraný na ledě. Skotské noviny v roce 1842 informovaly o smrtelné nehodě během hokejového zápasu, kterého se zúčastnilo asi 20 účastníků bruslících na kanálu: “Led se náhle prolomil a několik z nich bylo ponořeno, ale zachráněno, kromě nešťastného chlapce.”

V roce 1864 hrál princ z Walesu hokej na jezeře s londýnským bruslařským klubem. “Hra byla udržována se skvělou animací až do 2 hodin,” hlásily londýnské noviny, “kdy se princ a hráči vrátili do Rybářského chrámu, kde si dali přepychový oběd.”

V roce 1949 časopis v Sovětském svazu tvrdil, že sport byl vynalezen a zdokonalen v Rusku v polovině 19.Th století. Tato tvrzení však mohou být pochybná.

První organizovaný hokejový zápas

První organizovaný hokejový zápas se podle Mezinárodní hokejové federace hrál 3. března 1875 mezi dvěma týmy po devíti mužích z montrealského Victoria Skating Clubu. Existují však důkazy, že organizované hry se hrály dříve v Kanadě a Spojených státech, říká Pritchard.

V zápase v roce 1875 hrály týmy pomocí plochého dřevěného bloku – bratrance moderního puku vyrobeného z vulkanizované gumy – “tak, aby klouzal po ledě, aniž by se zvedl, a tak šel mezi diváky k jejich nepohodlí,” hlásil Montreal Star. Dříve se hra často hrála s dřevěným nebo gumovým míčem.

Dodal The Star o první hře: “Hra je jako lakros v jednom smyslu – blok musí projít vlajkami umístěnými asi 8 stop od sebe stejným způsobem jako gumový míč – ale v podstatě stará venkovská hra shinty dává nejlepší představu o hokeji.”

V roce 1899 se lední hokej stal populárním na severovýchodě Spojených států. “Bez zvláštního pokusu oslovit živel milující sport se neustále rozvíjí a minulou zimu čítala své nadšence na tisíce, zatímco před dvěma sezónami by je stěží sčítaly stovky,” informoval o zájmu o oblast New Yorku Montreal Gazette.

Kanada se stala epicentrem ledního hokeje

Ačkoli lední hokej nevznikl v Kanadě, stal se jedním z národních sportů země. Na konci 19. století, organizované ligy vytvořené v Kanadě, kde se vyvinula pravidla pro sport – včetně velikosti sítě a počtu hráčů na ledě najednou (šest na tým s brankářem). Kanadská pravidla, včetně používání gumového puku, byla nakonec přijata po celém světě.

V roce 1920 vyhrál tým z Kanady první mistrovství světa v hokeji, které se konalo na zimních olympijských hrách v belgických Antverpách.

V roce 1917 vznikla National Hockey League se čtyřmi kanadskými týmy. V roce 1924 se Boston Bruins stali prvním americkým týmem v NHL, která se v průběhu let několikrát rozšířila.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: history.com, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Victorian Ice Hockey Association1922 mezistátní hokejový zápas mezi Novým Jižním Walesem a Viktorií o Goodallův pohár. Tato série se hrála v melbournském ledovci