Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Kdy lidé začali nosit oblečení? Důkazy použité k zodpovězení této otázky pocházejí z několika hlavních zdrojů

Oblečení nepřežívá tak, jako artefakty z kamene, kostí a dalších tvrdých materiálů.

Když se první lidé vyvinuli z předků podobných lidoopům, sestoupili ze stromů, začali chodit vzpřímeně a ztratili srst. Ale bez kožešin by naši předkové byli vystaveni živlům. Potřebovali by oblečení, aby se chránili.

Kdy tedy lidé začali nosit oblečení?

To je záludná otázka, protože oblečení nepřežije tak, jako artefakty z kamene, kostí a dalších tvrdých materiálů. Místo toho musí být vědci kreativní. Důkazy použité k zodpovězení této otázky pocházejí z několika hlavních zdrojů, včetně kostí nesoucích důkazy o stahování z kůže, šicích jehel a šídel a vší.

“Snažili jsme se pochopit, jaké změny se odehrály v evoluční historii vší, které by mohly souviset se ztrátou ochlupení u lidí a následným získáním oblečení u lidí,” řekl Live Science David Reed, biolog z Floridské univerzity.

Vši jsou neuvěřitelně specializované na svá stanoviště. Typ, který se vyvinul tak, aby uchopil lidské vlasy na hlavě, by například nepřežil mezi lidským pubickým ochlupením. Ale předtím, než naši předkové přišli o srst, se tyto vši pravděpodobně potulovaly po celém jejich těle. Takže, když se vědci podívali na DNA, aby odhalili evoluční historii vší, odhadli, že tyto dva typy se oddělily asi před 3 miliony let. Genetická studie člověka však naznačuje, že jsme o vlasy přišli asi před 1,2 miliony let. Celkově vzato tyto studie naznačují rozsah, kdy naši předkové přišli o srst.

Reed a jeho tým se podívali na to, kdy se vši oddělily od vší oděvních, a odhadli, že anatomicky moderní lidé začali pravidelně nosit jednoduché oblečení asi před 170 000 lety, během předposlední doby ledové.

Existují však důkazy o tom, že hominidi – skupina, která zahrnuje moderní lidi a naše blízce příbuzné vyhynulé příbuzné – nosili oblečení mnohem dříve. Stopy na medvědích kostech nalezené na paleolitické lokalitě Schöningen v Německu naznačují, že hominidi, možná Homo heidelbergensis, nosili medvědí kůže, aby se zahřáli, podle výzkumu zveřejněného Ivo Verheijenem, doktorandem na univerzitě v Tübingenu v Německu, a kolegy v dubnu 2023.

“Pokud chcete svléknout kůži zvířete, stopy po řezných ranách, které po sobě zanecháváte, jsou na žebrech, na lebce, na rukou a nohou. A to je přesně to, co jsme našli v Schöningenu,” řekl Verheijen Live Science. “Začali jsme to porovnávat s jinými nalezišti z víceméně stejného období, a také mají řezné stopy na rukou a nohou a na lebkách. Zdá se tedy, že v tomto období lidé využívali medvědy pro jejich kůži.”

Důkaz o stahování z kůže nemusí být nutně důkazem oblečení; Hominidi mohli tyto kůže používat například k budování úkrytů. Ale protože teploty byly v té době v průměru o 2 stupně Celsia nižší, lidé pravděpodobně používali tyto kůže, aby se zahřáli, řekl Verheijen.

“Lidé museli být aktivní, aby sbírali jídlo v krajině,” dodal Verheijen. “Takže nějaký druh oblečení musel být nutný, abychom tu mohli přežít.”

Autor: Stanislav M., zdroj: Livescience, Titulní obrázek: Wikimedia Commons / Marie-Louise Stämpfli (Foto) – Marie-Louise Stämpfli, CC BY 3.0