Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Kruhy v obilí: Mýtus, teorie a historie. Záhada konečně vyřešena

Kruhy v obilí opravdu nejsou žádnou záhadou. Tyto expanzivní formy krajinářského umění jsou vytvářeny lidmi.

Kruhy v obilí jsou velmi přímočarým jevem: jsou typem krajinářského umění vytvořeného lidmi.

Navzdory důkazům o opaku zůstávají někteří lidé přesvědčeni, že kruhy v obilí byly vytvořeny mimozemšťany přinesenými UFO.

Ale jak se neidentifikované létající objekty spojily se zploštělými plochami obilných zrn? A proč byly tyto návrhy historicky spojovány s jižní Anglií?

Odpověď na všechny tyto otázky je jednoduchá: Doug Bower a Dave Chorley.

Bower a Chorley byli přátelé, kteří žili poblíž Winchesteru v Anglii. V roce 1978 seděli v hospodě a “přemýšleli, co bychom mohli udělat pro trochu smíchu,” řekl Chorley časopisu TIME v roce 1991. Inspirováni dřívějšími zprávami o přistání UFO – UFO šílenství bylo v pozdních 1970 v plném proudu, poté, co penzionovaný důstojník letectva poskytl rozhovor o incidentu v Roswellu a tvrdil, že něco mimozemského havarovalo v poušti Nového Mexika v roce 1947 – Bower a Chorley se rozhodli vytvořit své vlastní falešné místo přistání UFO.

Vyzbrojeni několika deskami, provazem a drátem přilepeným k okraji baseballového klobouku, aby mohli umístit své vzory, Bower a Chorley zamířili na pole a začali vytvářet mistrovské dílo. Nikdo si toho nevšiml. Ve skutečnosti museli oba podniknout několik let několik výprav na jihoanglický venkov, než si jejich nově vynalezených kruhů v obilí všimla globální média. Jakmile se příběh stal globálním a nadšenci UFO se začali objevovat v houfech, umělci přišli a přiznali svůj podvod.

Od té doby se kruhy v obilí staly jak krajinářskou uměleckou formou, tak turistickou atrakcí. Jejich pověst mimozemských artefaktů již není tak silná, jako kdysi, i když opravdoví věřící, přezdívaní “croppies”, si stále myslí, že mimozemšťané jsou zodpovědní přinejmenším za některé kruhy v obilí. V dnešní době jsou pravděpodobnějším viníkem obchodníci – kruhy v obilí byly použity k propagaci olympijských her a počítačových čipů.

Co jsou kruhy v obilí?

Kruhy v obilí jsou rozsáhlé vzory vytvořené zploštěním plodin, jako je pšenice, ječmen nebo řepka. Umělci kruhů v obilí stále používají dřevěné desky k vyškrábání vzorů, jak ilustroval dokument National Geographic natočený v roce 2004. Umělci skrývají své stopy ve stávajících vyjetých kolejích traktorových pneumatik, takže to vypadá, jako by design spadl z nebe.

Kruhy v obilí mohou být jednoduché kruhy nebo složitější vzory. Jižní Anglie zůstává hotspotem pro umělce kruhů v obilí, s mistrovskými díly zahrnujícími trojúhelníkytvary rotace a půl měsíce. Objevily se také jinde po celém světě, s jedním článkem v novinách Illinois Courier & Press, který je nazval “morem” ve státě v roce 1990. (“Myslíme si, že jsou to pravděpodobně jen děti,” řekl šerif Rock Island County Tod VanWolvelaere novinám o desetiletí později.)

Slavné kruhy v obilí

První zprávou o záhadě související s obilím, která je nyní spojena s kruhy v obilí, byla dřevorytová knížka nebo malá kniha obsahující balady, básně a traktáty, nazvaná “Kosící ďábel”, pocházející z roku 1678. Podle Oxford Reference tato kniha vypráví příběh levného farmáře, který odmítl zaplatit dělníkovi, aby mu nařezal oves. Přes noc ďábel místo toho udělal práci a “rozřezal je do kruhů”. Ačkoli oves příběhu byl posečen, ne zploštělý, věřící kruhů v obilí používali tuto bajku, aby podpořili své argumenty pro dávné kořeny kruhů v obilí.

V roce 1996 se poblíž Stonehenge objevil slavný kruh v obilí známý jako “Julia set”. Místní pilot tvrdil, že letěl nad polem hodinu předtím, než se kruh v obilí objevil a nic neviděl, a pak nad ním letěl znovu, jen aby viděl spirálu postupně větších kruhů, podle Skeptical Inquirer. Toto údajné náhlé objevení vyvolalo vzrušení, že kruh v obilí musí být paranormálního původu. Ale podle Skeptical Inquirer byly tyto očité výpovědi útržkovité – a místní tvůrce kruhů v obilí tvrdil, že ví, kdo vyrobil sadu Julia a že to bylo provedeno noc předtím, než byl kruh v obilí spatřen, ne za denního světla.

Snad nejroztomilejší kruhy v obilí, které se dostaly do mezinárodních zpráv, byly ty, které byly spatřeny na legálně pěstovaném opiovém poli v Tasmánii v roce 2009. Opium se pěstuje pro farmaceutický průmysl, který používá rostliny k výrobě léků, jako je morfium. Podle australského státního zástupce se wallabies dostávali do polí a poskakovali v kruzích poté, co snědli opiový mák a “dostali se vysoko jako drak”, uvedly NBC News toho roku. Dezorientovaní wallabies dupali na vlčí máky a způsobovali rozdrcené kruhové skvrny.

zdroj: Livescience, The Times, National Geographic, Titulní obrázek: Pixabay.com/Wikimedia Commons sirk_nala