Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Má cvičení vliv na růst vlasů?

Zdravé vlasy mohou být ovlivněny řadou faktorů.

Cvičení má mnoho fantastických zdravotních přínosů, ale má cvičení vliv na růst vlasů? Může se zdát nepravděpodobné, že by vaše cvičení bylo schopno poskytnout ochranu před zdánlivě nevyhnutelným vypadáváním vlasů spojeným se stárnutím, ale určitá souvislost zde může být.

Jednak cvičení zvyšuje krevní oběh a přísun kyslíku do krevních buněk, což prospívá vlasovým folikulům. Díky tomu může být fáze růstu vlasů delší. Cvičení může také snížit stres, který je jedním z faktorů podílejících se na řídnutí vlasů.

Pokud tedy s obavami pozorujete řídnutí svých lesklých loken, čtěte dál. O tom, jak funguje růst vlasů a zda může či nemůže mít vliv naskočení na některý z nejlepších běžeckých pásů nebo rotopedů říká Dr. Fuate Yuksele, chirurg, který se zabývá transplantací vlasů a pracuje s pacienty bojujícími s jejich vypadáváním.

Bohužel doposud bylo provedeno jen velmi málo vědeckých výzkumů o účincích cvičení na růst vlasů. Nicméně díky pochopení procesu růstu vlasů a faktorů, které mohou podpořit normální růst vlasů, je rozumné vyslovit hypotézu, že důsledné cvičení může potenciálně podpořit zdravý růst vlasů.

Cyklus růstu vlasů lze rozdělit do tří odlišných fází:

Anagen: Fáze anagenu je aktivní růstová fáze, kdy vlasový stvol vyrůstá z folikulu. Tato fáze může trvat několik let.

Fáze katagenu: V této přechodné fázi vlasy přestávají růst a vlastně ustupují a ztrácejí přibližně šestinu průměru každého vlasového stvolu. Kromě toho se mohou tvořit klubíčka nebo krátké, zacuchané vlasy, které pak často vypadávají, což vyvolává dojem řídnutí vlasů. Mezi faktory, které zvyšují tvorbu a vypadávání kyjovitých vlasů, patří hypotyreóza, hypertyreóza, stres a nedostatek vitamínů.

Telogen: V této klidové fázi nedochází k růstu.

Jak tedy může cvičení zvýšit růst vlasů? Dr. Yuksel říká, že cvičení bude mít vždy pozitivní vliv na růst vlasů, protože má pozitivní vliv na vaše celkové zdraví.

“Vašim vlasovým folikulům prospěje zvýšený krevní oběh a zvýšené množství kyslíku v krevních buňkách,” vysvětluje Dr. Yuksel. “Zdravé vlasové folikuly umožní, aby vaše růstová fáze [anagenní fáze] byla delší. Proto budou mít vlasy více času na růst.”

Cvičení navíc může snížit stres, a protože stres je jedním z faktorů v katagenní fázi, který může způsobit řídnutí vlasů, může důsledné cvičení zabránit vypadávání vlasů.

Zajímavé je, že ne všechny druhy cvičení jsou si rovny, pokud jde o podporu růstu vlasů. Dr. Yuksel říká, že silový trénink zaměřený na hypertrofii není tak dobrý jako jakýkoli druh aerobního nebo kardio cvičení. Tento rozdíl je způsoben účinkem hypertrofického tréninku na testosteron.

“Růst svalů je přímo spojen s testosteronem a vysoká hladina testosteronu, včetně DHT (dihydrotestosteronu), zmenšuje vlasové folikuly a zkracuje cyklus růstu vlasů,” říká Yuksel.

“To může zhoršit genetické vypadávání vlasů. Cvičení však také snižuje hladinu stresových hormonů a zlepšuje reakci těla na stres,” dodává. “Pokud se u vás projevuje vypadávání vlasů způsobené stresem, může se u vás projevit pozitivní účinek odporového tréninku.”

Dr. Yuksel dodává, že užívání steroidů vedle odporového tréninku je receptem na vypadávání vlasů, takže byste se těmto lékům měli za každou cenu vyhnout.

Dr. Yuksel navíc říká, že ačkoli vypadávání vlasů není spojeno s maratonským během nebo jiným intenzivním vytrvalostním tréninkem, může být ovlivněno, pokud se o své tělo nestaráte, abyste podpořili svůj trénink.

“Sportovci, kteří nesplňují své výživové potřeby pro takový trénink, mohou mít za následek ztrátu vlasů kvůli nedostatku železa, vitaminů a dalších minerálů,” poznamenává.

zdroj: Livescience.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/TheDigitalArtist