Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Kteří psi žijí nejdéle? Například lancashirský honič. Inovativní studie odhaluje důležité detaily

Podle studie zveřejněné v časopise Scientific Reports žijí malá plemena psů s dlouhým nosem, jako jsou vipeti nebo trpasličí jezevčíci, déle než větší plemena s plochým obličejem, jako jsou angličtí buldoci. Informuje portál zive.sk.

Hlavní autorka studie Kirsten McMillan z organizace Dogs Trust zdůraznila, že se jedná o první průzkum, který analyzuje délku života psů s přihlédnutím k různým faktorům, jako je plemeno, velikost, tvar obličeje a pohlaví. Průměrná délka života psů přesáhla 12,5 roku, přičemž feny žijí o něco déle než psi. U francouzských buldočků je však průměrná délka života pouze 9,8 roku.

Krátkosrstá plemena, jako jsou francouzští buldočci nebo angličtí buldočci, mají zkrácenou nosní část obličeje, což jim způsobuje problémy s dýcháním. Dan O’Neill, vedoucí pracovní skupiny společnosti pro brachycefalická plemena, zdůraznil, že je důležité upřednostňovat zdraví zvířat před domnělou “roztomilostí” plochých plemen.

Studie identifikovala plemena s nejdelší očekávanou délkou života, mezi něž patří lancashirský honič (15,4 roku), tibetský španěl (15,2 roku) a trpasličí jezevčík (14 let). Naproti tomu labradoři, nejoblíbenější plemeno ve Velké Británii, se dožívají v průměru 13,1 roku.

Zajímavé je, že čistokrevní psi mají delší průměrnou délku života než kříženci, což vyvrací předchozí výzkumy. Tento jev může být způsoben oblibou “módních plemen” kříženců. Mezi ně patří například labradoodle (kříženec labradora a pudla), cockapoo (kříženec kokršpaněla a pudla) a pomsky (kříženec pomeranianského špice a huskyho).

Autor: Stanislav M., zdroj: Sciencealert, Titulní obrázek: Pixabay.com/947051