Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Skončil ve vězení za zločin, který nespáchal. Umělá inteligence ho odsoudila neprávem. Oběť nyní požaduje odškodné ve výši více než 10 milionů dolarů

V lednu roku 2022 si šel 61letý muž jménem Harvey Murphy nechat prodloužit platnost řidičského průkazu. Na policejní stanici ho však čekalo nepříjemné překvapení. Byl zničehonic zatčen a umístěn do vězení.

Murphy byl obviněn z ozbrojené loupeže několika tisíc dolarů, ke které došlo v prodejně Sunglass Hut v texaském Houstonu. Software pro rozpoznávání obličejů skutečně určil, že jeho obličej se shoduje s obličejem lupiče. Obviněný se však ve skutečnosti nacházel více než 3 000 kilometrů od místa činu, v Kalifornii.

Podle obžaloby však byl obraz skutečného pachatele velmi nekvalitní kvůli nepříliš kvalitnímu kamerovému systému. Zaměstnanec společnosti se měl po údajném rozpoznání Murphyho systémem dostavit na policii a nabídnout jí nález. Systém identifikoval tohoto konkrétního muže a “usvědčil” ho také ze dvou dalších krádeží.

Mezitím byla dceřiná společnost Sunglass Hut Macy’s v minulosti žalována za používání softwaru pro rozpoznávání obličejů. Jednalo se o problémy s ochranou soukromí při používání této technologie.

Murphy však nikdy nebyl za tento údajný trestný čin pravomocně odsouzen. Státní zástupce i soud totiž ověřili jeho alibi a v době krádeže se skutečně nacházel v Kalifornii. Přesto strávil několik dní ve vězení, což mu mělo způsobit značnou újmu na zdraví.

Obžalovaný tvrdí, že čelil fyzickému násilí a měl být znásilněn třemi spoluvězni jen několik hodin před propuštěním. Právě tento zážitek měl podle žaloby zanechat na dotyčné osobě trvalé následky. Požaduje proto náhradu škody ve výši 10 milionů dolarů.

Autor: Samo Buk, zdroj: zive.sk, chicagotribune, Titulní obrázek: Pixabay.com/Gam-Ol