Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Studie: Záhadná souvislost mezi vlastnictvím koček a schizofrenií je skutečná

Australští vědci provedli analýzu 17 studií publikovaných během posledních 44 let z 11 zemí včetně USA a Velké Británie.

„Zjistili jsme souvislost mezi široce definovaným vlastnictvím kočky a zvýšenou pravděpodobností vzniku poruch souvisejících se schizofrenií,“ píše psychiatr John McGrath a jeho kolegové z Queenslandského centra pro výzkum duševního zdraví.

Myšlenka, že vlastnictví kočky může být spojeno s rizikem schizofrenie, byla navržena ve studii z roku 1995, přičemž jako příčina bylo navrženo vystavení parazitovi zvanému Toxoplasma gondii. Dosavadní výzkum však dospěl ke smíšeným závěrům.

Studie zjistily, že přítomnost koček v dětství může zvýšit pravděpodobnost vzniku schizofrenie; Ne všechny studie však našly souvislost.

Někteří také spojují vystavení kočky vyššímu skóre na škálách, které měří rysy související se schizofrenií – která ovlivňuje myšlenky, pocity a chování člověka – a psychotickými zážitky, ale opět platí, že jiné studie tuto souvislost neukazují.

Abychom získali jasnější obrázek, McGrath a jeho tým říkají, že je potřeba důkladné přezkoumání a analýza všech výzkumů na tato témata.

Jakmile se T. gondii dostane do našeho těla, může proniknout do centrálního nervového systému a ovlivnit neurotransmitery. Parazit je spojován se změnami osobnosti, vznikem psychotických příznaků a některými neurologickými poruchami, včetně schizofrenie.

Souvislost však nedokazuje, že by tyto změny způsobil T. gondii nebo že parazit byl přenesen na člověka z kočky.

Nová analýza 17 studií zjistila „významnou pozitivní souvislost mezi široce definovaným vlastnictvím kočky a zvýšeným rizikem poruch souvisejících se schizofrenií“.

„Po úpravě o kovariáty jsme zjistili, že jedinci vystavení kočkám měli přibližně dvojnásobnou pravděpodobnost vzniku schizofrenie,“ píše tým.

Zde je třeba mít na paměti několik důležitých věcí, například skutečnost, že 15 ze 17 studií byly případové kontrolní studie. Tento druh výzkumu nemůže prokázat příčinu a následek a často se nezabývá věcmi, které mohly ovlivnit jak expozici, tak výsledek.

Řada zkoumaných studií byla nekvalitních, což je něco, na co autoři také upozorňují.

Autor: Samo Buk, zdroj: ScienceAlert, Titulní obrázek: Pixabay.com/334092