Lampionové průvody se konají po celém světě a mají typicky náboženský nebo vzpomínkový charakter – u nás v České republice je jejich historie trochu více politická.
Ale nepoznali byste to z dnešního lampionového průvodu, roztomilé tradice, při níž skupiny rodin, školy a celé komunity rozsvěcují podzimní večer nejrůznějšími papírovými výtvory ve tvaru všeho možného, od lucerniček po dinosaury.
V prvních letech po sametové revoluci byste lampiónový průvod v Česku zřejmě nepotkali. Byl jedním ze symbolů totality. Na příkaz komunistických ideologů vyrážely 7. listopadu do ulic měst celé školy a povinně rozsvěcely lampióny na počest Velké říjnové socialistické revoluce.
V současnosti jsou lampiónové průvody opět v módě. Konají se při oslavách vzniku republiky nebo na svatého Martina.
V osmdesátých letech se ale rachejtle koupit nedaly, dokonce ani na silvestra. Jedinou příležitostí tak byl ohňostroj, který se konal každoročně 7. listopadu při výročí VŘSR. Děti se po setmění scházely před svými školami a pak pod dohledem učitelů zamířily s rozsvícenými lampiony ke Gottwaldově soše, vzpomínají zlínští občané. „Oslavy VŘSR jsme milovali, byla to pro nás příležitost dostat se po setmění z domu bez rodičů. Kluci se vyžívali v tom, že podpalovali ostatním lampiony, i když za to hrozila při odhalení dvojka z chování. Zaměřovali jsme se na konkurenční třídy a neoblíbené spolužáky, někdy ale dávku benzinu schytali i učitelé. Používali jsme k tomu náhradní náplně do zapalovačů, které se prodávaly v trafikách v malých tubách. Stačilo je trochu propíchnout a pak z metru až dvou zamířit, zmáčknout a zasažený lampion celý krásně vzplál,“ vzpomíná Aleš Chovanec ze Zlína.
„Ve větší míře se objevily za první republiky,“ uvedl Marek Junek z oddělení novodobých dějin Národního muzea pro server Aktualne.cz. Například při desátém výročí vzniku Československé republiky doplňoval lampiónový průvod oslavu spojenou s bohoslužbou. Lampiónové průvody chodily též při narozeninách Tomáše Garrigue Masaryka.
Z historie obce Doubrava u Karviné se dovídáme, že v předvečer 3. října 1903 prošel z Orlové do Doubravy lampiónový průvod a večer sehráli divadelní ochotníci orlovského sokola Tylovu hru „Paní Marjánka, matka pluku“ na oslavu otevření Národního domu.
Ve světě mají lampiónové průvody často náboženský charakter. V Německu se do nich přeměnil Martinský pradávný průvod světel, na který se kdysi chodilo se zapálenými loučemi. V čele průvodu jede svatý Martin na koni ve válečné zbroji, rozdává dětem sladkosti, zapalují se ohně a hraje muzika.
Autor: Stanislav Makovický, Zdroje: expats.cz, aktualne.cz, e15.cz. Náhledová fotografie: Pixabay.com/barlooon