Hakan Sükür (51) přispěl nejrychlejším gólem v historii šampionátů k senzačnímu bronzu na mistrovství světa 2002. S 51 góly je suverénně nejlepším střelcem národního týmu. Pracoval také pro Inter Milán s Vratislavem Greškem a hvězdným Ronaldem.
Dalo se očekávat, že bude předávat zkušenosti, které získal jako trenér nebo úředník. Nebo že si užívá vydělané miliony. Hlas “Býka z Bosporu” však utichl a na svém kontě má méně než mnozí z vás. Proč se jméno Hakan Sükür nesmí na některých místech ve státě půlměsíce vyslovovat nahlas?
V roce 2011, tři roky po ukončení aktivní kariéry, vstoupil do strany současného tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Politik, který na Sükurově svatbě seděl u jednoho stolu s novomanželi a promluvil ke svatebčanům. O dva roky později však Stranu spravedlnosti a rozvoje opustil kvůli názorovým rozdílům.
“Tehdy začala nevraživost vůči mně a mé rodině. Na obchod mé ženy byly házeny kameny, naše děti byly obtěžovány na ulici. Po každém prohlášení mi bylo vyhrožováno. Když jsem musel opustit zemi, uvěznili mého otce.
Všechno, co jsem měl, mi bylo zabaveno. Všechno, co jsem měl v různých částech světa, mi bylo zabaveno. Erdogan mě připravil o všechno. Vzal mi právo na svobodu, právo vyjadřovat se, právo pracovat,” prozradil v roce 2020 německému listu Welt am Sonntag.
V únoru 2016 mu za příspěvek na Twitteru proti Erdoganovi hrozily až čtyři roky vězení. V srpnu na něj byl vydán zatykač kvůli členství v hnutí Fethullaha Gülena, které Erdoganova vláda po údajném pokusu o puč v zemi označuje za teroristickou skupinu.
“Když jsem vstoupil do Erdoganovy strany, Turecko bylo zemí, která se přizpůsobovala standardům Evropské unie a získávala od ní mnoho investic. Erdoganova politika však zemi přivedla do těžkých časů. Turecko se ubírá jiným směrem, spíše na Blízký východ než do Evropy.
Využívají mě k zastrašování lidí. Chtějí se ujistit, že se sportovci budou bát otevřít ústa. Jen se nad tím zamyslete. Mohou jmenovat zločin, který jsem spáchal? Ne. Proto mě jednoduše nazývají zrádcem a teroristou. Ale já jsem nepřítel vlády, ne nepřítel státu nebo tureckého národa. Miluji naši vlajku, naši zemi,” říká Sükür.
Jako politický uprchlík žije ve Spojených státech od listopadu 2017. Podle něj sem však zasahuje i vliv energie z Bosporu: “Krátce jsem vedl kavárnu v Kalifornii, ale pak se do toho vložili ‘divní lidé’. Každý, kdo se mnou má něco společného, za to zaplatil.”
Podle posledních informací se živí jako řidič Uberu ve Washingtonu D.C. a přivydělává si prodejem knih. Galatasaray, za který získal osm titulů a senzační triumf v Poháru UEFA, s ním přerušil kontakt. “Pokyn k tomu přišel přímo od Erdogana,” říká Sükür.
KOMENTÁTOR PŘIPOMÍNÁ SÜKÜR, BYL VYHOZEN
Podle jeho vlastních slov by ho Erdoganova vláda nejraději zlikvidovala. V podrobném přiznání vyprávěl, že turecký student byl uvězněn na 14 měsíců za to, že se s ním vyfotil.
O tom, že jméno Hakan Sükür je ve státě půlměsíce skutečně tabu, svědčí případ Alpera Bakircigila, dnes již bývalého komentátora turecké státní televize TRT. Když marocký hráč Hakim Ziyech otevřel ve 4. minutě duelu mistrovství světa 2022 proti Kanadě skóre, připomněl komentátor autora nejrychlejšího gólu v historii šampionátů Hakana Süküra.
Po poločasové přestávce už za mikrofonem seděl jiný komentátor a Bakircigil byl okamžitě vyhozen. “Po dnešním incidentu jsem byl vyhozen z TRT, kde jsem dlouhá léta hrdě pracoval. Rozchod patří k lásce. Doufám, že se opět uvidíme. Sbohem,” napsal Bakircigil na Twitteru, který mezitím smazal.
zdroj: sport.sk, welt am sonntag, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Qwl – Own work