Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Legendární balkánský basketbalista Mihajlo Manovič dnes sbírá lahve, aby přežil

Starší pán sbírající obaly od kontejnerů je bohužel v Chorvatsku už dlouho každodenní realitou.

Stejný osud potkal i 73letého bývalého basketbalistu, který patří ke generaci, jež obětovala svá nejlepší léta založení klubu KK Jugoplastika. Na jeho hvězdnou kariéru však vzpomínají už jen nejstarší obyvatelé Splitu.

“Můj vzestup začal, když mi bylo 16 let. Po působení v týmu Radničky jsem přestoupil do Splitu, který se 13. ledna 1968 z rozhodnutí městského výboru přejmenoval na Jugoplastiku, protože stejnojmenný výrobní gigant se stal sponzorem klubu. Předtím jsem byl ve Splitu jen dvakrát. Jednou na procházku a podruhé na zápas,” řekl bývalý atlet chorvatskému listu Slobodna Dalmacija.

“Ve Splitu teď sbírám lahve z kontejnerů. Vidím v tom určitou symboliku – barva dresů Jugoplastiky byla žlutá a stejně tak jsou žluté i kontejnery na plastový odpad. Přes všechny mé úspěchy se na mě zapomíná. Vím, že se na lidi často zapomíná, na některé více, na některé méně. O mě už nikdo ani nezakopne.

Už třicet let hledám spravedlnost, ale žádná není v dohledu. Chtěl jsem podnikat a investoval jsem veškerý svůj kapitál do prostor v centru Splitu. Nakonec jsem o všechno přišel. Lidé, kteří mě tehdy zradili, o mně nechtějí ani slyšet,” řekl Mihajlo Manović pro Mozzartsport.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: Slobodna Dalmacija, Titulní obrázek: Pixabay.com/cocoparisienne