Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Tags:

Mechový stůl jako energeticky soběstačný kus nábytku

Elektřina se v mechovém stolu vyrábí fotosyntézou.

Není to první rok, kdy se vědci, inženýři a konstruktéři zabývají problémem úspory energie v moderním bydlení. Jedním z výrazných příkladů inovativní energeticky úsporné technologie je biofotovoltaický “mechový stůl” – inovativní výrobek, který demonstruje potenciál biofotovoltaické technologie (BPV).

Inovativní “mechový stolek” společnosti Biophotovoltaic je jedinečný a univerzální kus nábytku, který demonstruje zdánlivě fantastickou myšlenku, že stolní lampa nebo notebook mohou být “napájeny” rostlinami. Princip fungování této neobvyklé tabulky spočívá v tom, že elektrony generované ve vodivých vláknech uvnitř mechové tabulky prostřednictvím fotosyntézy produkují elektřinu.

“Mechový stolek” vypadá jako stojan, na kterém je mnoho malých květináčů s mechem. Právě tyto miniaturní hrnce fungují jako bioelektrochemická zařízení, která pomocí biologických materiálů přeměňují chemickou energii na elektrickou. Elektrický náboj je prostřednictvím speciálních vodičů vedených z každého hrnce přenášen do centrální baterie. Autoři této myšlenky tvrdí, že kromě mechů lze k podobným účelům využít také sinice, řasy a cévnaté rostliny.

Mechový stůl je v současné době ve fázi vývoje, ale jeho tvůrci tvrdí, že již nyní dokáže generovat dostatek energie například pro elektronické hodiny. Výzkumníci předpokládají, že v budoucnu budou zařízení BPV schopna napájet například stolní lampy a dokonce i energeticky úsporné notebooky. Když už jsme u toho, stojí za zmínku, že v současné době se vyvíjejí modely notebooků, které ke svému provozu potřebují pouze 1 W, což znamená, že v blízké budoucnosti bude takový stůl schopen napájet notebook. Vývojáři tvrdí, že plné nabití takového notebooku trvá přibližně 14 hodin.

“Mechový stůl” samozřejmě nenahradí jadernou, solární ani větrnou energii. Koncept mechového stolu se dnes používá k šíření myšlenky technologií BPV a je součástí rozsáhlého výzkumného projektu nazvaného Design in Science. Jestliže byl mech donedávna vynikajícím materiálem pro ekologické umělecké projekty, dnes je skvělou příležitostí k propojení vědy a designu.

zdroj: Biosferaklub.info, Titulní obrázek: Archiv

Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *