Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Na islandský maják se dostanete jen vrtulníkem, a to od roku 1939

Þrídrangar je název majáku, který se tyčí na souostroví Vestmannaeyjar v jižní části Islandu. Pokud byste si představovali maličký ostrůvek, ke kterému doplujete romantickou loďkou a vydáte se vzhůru po schodech, abyste se těšili výhledem na okolní moře, rovnou si nechte zajít chuť.

Bez vrtulníku ani ránu

S loďkou klidně na ostrůvek doplout můžete, ale bude vám to houby platné. Z moře ční obří skála a ta vám dá jasně najevo, že dál ani krok. Maják byl postaven na velmi málo přístupném terénu. Pokud se na něj budete přát podívat, rovnou si zaplaťte let helikoptérou.

Ráj pro introverty

Přesně tuto přezdívku dostal tento krásný islandský maják. Není trvale obydlen a představa, že si každé ráno letíte pro rohlíky do nejbližšího obchodu, zatím moc netáhne. Možná v době, kdy budou drony běžnější a dokáží nakoupit, se tam někdo nastěhuje. Prozatím tak maják obydlen není. Jednou za čas se na něj zaletí podívat správci, aby zkontrolovali, zda svítí.

Horolezci zde byli jako první

Vedoucí stavby z roku 1939 se jednou nechal slyšet, že ke stavbě majáku musel nejprve povolat zkušené horolezce a dostatek nářadí k tomu, aby mohli být po cestě na skálu jištěni. Plavba neklidným mořem také nepatřila mezi příjemné životní zážitky. Postupně se začal stavět maják, až v padesátých letech k němu přibyl heliport.

Islandské souostroví Vestmannaeyjar, na kterém maják stojí, vzniklo (jak jinak, když jsme na Islandu) vulkanickou činností zhruba před 12 tisíci lety. V sedmnáctém století se na tyto ostrovy dostala pirátská flotila z Alžíru, aby zde lovila otroky. V moderní historii se zde lidé živili především rybolovem a sběrem ptačích vajec.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: www.lareserva.com. Náhledová fotografie: Pixabay.com/12019