Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Napadly váš domov malé černé mušky? Mohl by to být tento druh! Víme, co se na ně vztahuje

Hmyz v domácnosti dokáže znepříjemnit každou chvíli – ať už jde o mouchy, ovocné mušky, komáry, rybenky nebo dokonce mouchy zahnané do kouta. Ty mají biologický název Clogmia albipunctata, měří jen několik milimetrů a shromažďují se kolem stojatých vod.

Přestože mají křídla, nelétají, ale spíše skáčou z hladiny na hladinu. Pokud je ve svém domě objevíte, vězte, že nezmizí samy od sebe, právě naopak. Žijí tři týdny, ale jejich vajíčka se líhnou každých 48 hodin. Milují vlhkost, stojaté mělké vody a organické zbytky, které se nejčastěji nacházejí v blízkosti zdrojů potravy a v koupelnách. Kromě koupelen je lze spatřit také ve sklepě nebo u dřezu v dílně.

Pokud si doma všimnete jedné nebo dvou much tohoto typu, proveďte noční test: na odtok, kolem kterého se pohybují, položte kousky pásky (lepivou stranou dolů). Když se pokusí uniknout, uvíznou na pásce a vy budete mít dobrý přehled o tom, s kolika mouchami máte co do činění.

Přestože nejsou škodlivé ani nekoušou, jsou známkou toho, že vaše koupelna nebo kuchyně potřebuje důkladné vyčištění.

Dobrou zprávou je, že většinu problémů s odtokovými mouchami lze vyřešit do týdne pravidelným čištěním a pečlivou péčí.

Zde je pět způsobů, jak to udělat:

Nejprve vyčistěte dřez a odtok běžným čisticím roztokem. Kartáčem vyčistěte okolí odtoku a jeho vnitřek.

Velmi jednoduchým a rychlým řešením je nalít do odtoku vroucí vodu. Tím se odstraní naložená vajíčka a obvykle i samotné mouchy. Jednou nebo dvakrát týdně proto převařte středně velký hrnec vody a nalijte ji do odtoku a kolem něj.

Další snadnou možností je starý známý pomocník – jedlá soda. Smíchejte ½ šálku soli, ½ šálku jedlé sody a 1 šálek octa, promíchejte, aby se vše rozpustilo, a nalijte do odtoku. Nechte přes noc odležet a ráno nalijte do odtoku další vroucí vodu.

Pokud dáváte přednost chemii, můžete se pavučin zbavit pomocí běžných čističů odtoku z obchodů. Tyto chemické roztoky na odstranění ucpání vyčistí odtok i s potrubím a pomohou odstranit veškeré materiály nebo nečistoty, které vytvářejí živnou půdu pro rychle se množící mouchy. Tím zabrání vylíhnutí nových vajíček.

Pokud je stále vidíte poletovat nebo spíše poskakovat v koupelně nebo na toaletě, vytvořte past s jablečným octem. Nalijte ji do malé misky přikryté plastovou fólií. Například propíchněte alobal špejlí. Ocet přiláká mouchy a ty se budou moci dostat dovnitř otvory, ale nebudou se moci dostat ven.

zdroj: Urobsisam.sk, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Alvesgaspar – Own work