Železniční neštěstí v pařížském Montparnasse nevstoupilo do dějin díky brutalitě či počtu mrtvých. Přesto je celosvětově známé, a sice díky své ojedinělosti. Byla to totiž jedna z mála chvil, kdy mohli lidé spatřit letící vlak.
Incident se odehrál 22. října 1895 na trase z Granville do Paříže. Lokomotivu řídili strojvedoucí Guillaume-Marie Pellerin a jeho kolega Albert Mariette. Vlaku ale náhle selhaly brzdy a mohutný kolos s deseti vagony neměl jak zastavit. Doslova se prohnal nástupištěm plným lidí, prorazil čelní stěnu stanice a na opačné straně vyletěl ven.
Lokomotiva vyletěla z devítimetrové výšky a skončila na cestě před stanicí, kde jen chvíli před tím projela tramvaj plná lidí. Paradoxně vyvázli cestující i strojvedoucí pouze s lehčími zraněními a pouze pět lidí bylo zraněno těžce. Zkáza vypadala hrozivě, lokomotiva ležela na ulici, v budově skončily tři vozy a zbývající zůstaly na kolejišti. Při tragédii ale zemřela žena, která přitom ve vlaku vůbec neseděla. Zabil ji padající kus zdiva ve chvíli, kdy prodávala noviny.
Ve své době se jednalo o jednu z nejhorších vlakových katastrof a vyšetřování prokázalo, že na vině jsou strojvedoucí. Vlak se přiřítil do stanice rychlostí kolem 50 kilometrů za hodinu a i kdyby brzdy fungovaly, stroj by nedokázali zastavit.
Během nehody se totiž stalo více podivných věcí. Strojvedoucí Mariette byl natolik pohroužen do papírování, že nestihl včas zatáhnout brzdu. Ta ale sama o sobě vůbec nefungovala, protože byla odpojena, aby se šetřily brzdové destičky. Oba strojvedoucí proto byli obviněni a soud jim udělil pokutu. Pellerin musel zaplatit 50 franků a Mariette 25 franků.
Autor: Stanislav M., zdroj: Midnight-trains, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Public Domain