Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

O životě královny Viktorie. Fakta, která jste pravděpodobně nevěděli. Například, že neměla ráda děti

Viktoriánská éra je, co se týče anglických dějin, bezpochyby poměrně slavná, diskutovaná a v některých věcech přelomová. Několik jejích faktů nám však stále zůstává neznámých nebo lehce zamlžených. A pak jsou tu různé polopravdy nebo přímo výmysly týkající se nejen tohoto období, ale i samotné královny Viktorie.

Často byla líčena a popisována jako velmi prudérní žena. To však není zcela pravda. Spíše bychom mohli říci, že byla odvážnější než její manžel Albert. Svědčí o tom jeden velmi roztomilý příklad – nechala si namalovat svůj poměrně intimní portrét, který měla věnovat svému manželovi, ale byl považován za “tajný” a nikdo jiný ho nemohl vidět.

Pravdou je, že i kdybyste měli rádi děti, určitě byste si to několikrát rozmysleli, alespoň na čas, v případě, že byste museli během 17 let porodit devět dětí. Po narození prvního dítěte, dcery, byla Viktorie velmi šťastná a spokojená. Malé dítě považovala za dar a nekonečné štěstí. Ale jak děti rostly, radost se vytrácela a přibývalo starostí.

Kvůli Viktorii se hemofilie rozšířila i v královských rodinách

Ne nadarmo se této nemoci říkalo “královská”, protože se nejvíce vyskytovala v královských rodinách. Jedná se o vzácné dědičné onemocnění, jehož přenašečkami bývají ženy a nemocnými muži. Nemoc ovlivňuje srážlivost krve. Trpěl jí její syn Leopold a její dcera Beatrice byla její přenašečkou – provdala se do španělské královské rodiny a předala gen svým mužským potomkům. Další, tentokrát Viktoriina vnučka jej předala následníkovi ruského trůnu.

Byla terčem nejméně sedmi atentátů

Během své vlády byla královna Viktorie nejméně sedmkrát napadena. Většina z nich se odehrála během cest kočárem a nejméně při čtyřech z těchto pokusů jí bylo vyhrožováno zbraní. Pokaždé však měla obrovské štěstí a střela ji minula, utrpěla pouze jedno zranění hlavy po úderu, který jí útočník zasadil.

V dětství si Victoria z různých důvodů nesměla hrát s ostatními dětmi, a tak si až do svých 14 let hrála alespoň s panenkami. Musela jich vlastnit opravdu velké množství, protože se jich dochovalo přesně 132 (a to možná nebyl konečný počet). Panenky byly docela obyčejné, ale Viktorie je oblékala do krásných šatů, které si sama šila z jemného hedvábí, drahých krajek a dokonce je zdobila drobnými šperky.

Autor: Petr Vyskočil, zdroj: zaujimavysvet, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Public Domain