Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Zločiny, které otřásly světem: Únos Patty Hearstové, únos a vražda Adama Walshe, příběh Kitty Genovesové

19letá vnučka vydavatelství titána Williama Randolpha Hearsta (inspirace pro film občan Kane) byla unesena z jejího bytu Berkeley dne 4. února 1974 členy samostatně prohlášené Symbionese osvobozenecké armády, levicovými revolucionáři, jejichž primární záměrem bylo spáchat nějaké zločiny.

15. dubna 1974 členové SLA vyloupili pobočku Hibernia Bank v San Franciscu, v které byla právě Hearstová, která měla v ruceo kulomet, pár týdnů poté, co SLA vydala video o její prohlášení na veřejnosti a říkali, že její nové jméno byla Tania.

Byla v bance z poslušnosti? Trpí Stockholmským syndromem? Nebo byla ochotnou účastnicí? V roce 1976 byla Hearstová odsouzena na 35 let vězení za její roli v loupeži, během níž byli zastřeleni dva lidé, ale to bylo rychle sraženo na sedm. Odvolala se a byla z vězení propuštěna na kauci, dokud prezident Jimmy Carter nakonec nevyměnil svůj rozsudek za zkušební dobu a odpracovala jsi 22 měsíců veřejně prospěšných prací. Před odchodem z funkce v roce 2001 jí prezident Bill Clinton udělil plnou milost.

Hearstová se objevila ve spoustě filmů Johna Waterse, což je indikátor, že se stala kultom té doby. Hearstová ve své paměti z roku 1981 s názvem Every Secret Thing napsala o událostech, které jí nutily krást, ale New Yorský spisovatel a právní analytik CNN Jeffrey Toobin zní skepticky, že odpověď je tak jednoduchá v jeho knize American Heiress: The Divoká sága únosu, zločinů a soudního řízení Patty Hearstové (2016).

Únos a vražda Adama Walshe

Šestiletý chlapec byl v roce 1981 unesen ze Searsu na Floridě a jeho odseknuta hlava byla nalezena asi 120 mil od domu jeho rodiny o 16 dní později. Zbytek jeho ostatků nebyl nikdy nalezen.

Vražda jeho syna stále je neznámá i když ste stala v roce 1988. John Walsh se stal hostitelem Amerika Most Wanted, sitkom, který pro mnoho z nás, když jsme byli děti, sloužila pravděpodobně jako hluk pozadí jednou týdně, nikdo z nás si neuvědomil, že až mnohem později byla pro Walshe osobní. Pracoval v hotelnictví, ale po Adamově vraždě se zcela věnoval trestnímu soudnictví, obhajobě obětí a lovu nejhorších zločinců – více než 1200 z nich bylo díky AMW zajato. Přehlídka spolu s 48 hodinami CBS, také pomohla vydláždit cestu pro Hard Copy a břemeno dalších chytajících zločinců, záhadných řešení, jejichž počet se od té doby jen násobil.

V roce 2008 policejní oddělení v Hollywoodu (Florida) oficiálně identifikovalo sériového vraha Otise Tooleeho, který zemřel ve vězení v roce 1996, zatímco počas životu byl uvězněn pro jiné zločiny, jako Adamův vrah.

Příběh Kitty Genovesové

Příběh o tom, jak byla Kitty Genovesová v roce 1964 znásilněna a ubodána k smrti na newyorské ulici před 38 svědky, z nichž žádný se nepokusil zasáhnout nebo zavolat policii, zůstal poněkud odporným příběhem o lidech, kteří by mohli pomoci, ale z z nějakého důvodu nechtěli být ti, kdo ji pomůže. A zatímco nový dokument Svědek, který zaznamenává úsilí jejího bratra, aby zjistil, co se skutečně stalo té noci, pomáhá společnost trochu osvobodit. Genovésové vražda však pomohla urychlit vznik linky 911.

V ten den by stačilo aby lidé vytočily operátora, nebo přímo zavolat na okrsek. V roce 1967 doporučila prezidentova komise pro vymáhání práva a správu soudnictví jednorázový postup pro kontaktování záchranářů a v roce 1968 bylo uskutečněno první volání 911.

Autor: Samo Buk, zdroj: Eonline.com, Smithsonianmag, Titulní obrázek: Pixabay.com/EdenMoon