Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Oblíbené avokádo: Můžete ho sníst, když už má hnědé skvrny? Rozhoduje slupka. Jak poznat stupeň zralosti a prodloužit jeho trvanlivost

Avokádo si našlo cestu i na český stůl. Avokádový toust, guacamole, tatarák, hummus. To je jen hrstka pokrmů, které z něj můžete připravit. Kdo na sociálních sítích nemá alespoň jednu fotku avokádové snídaně nebo svačiny, jako by nebyl. Také jste propadli tomuto původem jihoamerickému ovoci? Jak ale při nákupu vybrat to pravé? A co dělat, když se po rozkrojení objeví hnědé skvrny a dužina nevypadá už tak lákavě?

Zralé, nebo nezralé avokádo? Rozhoduje slupka

V supermarketech najdete nejčastěji odrůdu Hass, kterou poznáte podle typické hrbolaté slupky. Pokud je avokádo nezralé, má slupka zelenou barvu. Zralé plody se vybarví do tmavě zelené, zatímco přezrálé jsou téměř černé.

Ale pozor. Jestli v obchodu nabízejí jinou odrůdu než Hass, podle barvy se orientovat nemůžete. Tato avokáda zůstávají sytě zelená i ve zralém stavu. U nich se řiďte místem, kde bývala stopka. Jestli je suché, nahnědlé, nebo chycené plísní, je lepší avokádo nechat v přepravce. S největší pravděpodobností už nebude dobrý ani jeho vnitřek.

Pokud se chcete o stupni (ne)zralosti přesvědčit ještě jinak, jemně plod ovoce stiskněte. Avokádo nejvhodnější ke konzumaci po stisknutí lehce povolí. V případě, že je avokádo moc měkké nebo ve slupce zůstávají propadlá místa, jedná se o přezrálý a někdy už zkažený kus.

Skvrnky nemusí být na škodu

Oloupali jste avokádo a zjistili, že pod slupkou jsou hnědé flíčky? Nemusíte mít obavy. Většinou se jedná o otlačená místa, která nemají na kvalitu dužiny vliv. Stačí je vyříznout. Rozkrojili jste avokádo a povrch po krátké době zhnědnul? I takový stav je naprosto v pořádku. Část plodu přišla pouze do kontaktu se vzduchem a zoxidovala. Když naříznutou stranu pokapete citronovou šťávou, zabráníte oxidaci a tím prodloužíte trvanlivost. Jednoduchý, avšak účinný trik.

Jestli jste ale po rozpůlení ovoce objevili hnědá vlákna a skvrny uprostřed dužiny, zakoupili jste avokádo přezrálé. V takovém případě plod pečlivě prohlédněte. Pokud není napadený plísní nebo nezapáchá, je stále ještě jedlý, i když už nemusí být příliš chutný. Ani tak ho ale nemusíte vyhazovat. V pomazánce nebo jako guacamole bude chutnat dobře.

Kdy tedy avokádo rovnou vyhodit? Do odpadkového koše patří jednoznačně avokádo, které je uvnitř celé hnědé, rozbředlé nebo zapáchá. To samé platí u plodů chycených plísní.

Autor: Zuzana B., Petr Vyskočil, Zdroj: Kolektiv autorů. Konec plýtvání jídlem. 1. vydání. Brno: KAZDA, 2020. 288 s. ISBN: 978-80-7670-001-7, Veganfoundry, Náhledový obrázek: Pixabay.com/coyot