Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Odtajněné fotografie ze špionážních satelitů z dob studené války odhalují téměř čtyři stovky neznámých římských pevností v Sýrii a Iráku

Studie zveřejněná v časopise Antiquity uvádí, že špionážní satelity z dob studené války odhalily stovky pevností Římské říše v Sýrii a Iráku. Výzkumníci z Dartmouth College navázali identifikací dosud neznámých objektů na zjištění jezuitského kněze otce Antoina Poidebarda z první poloviny minulého století.

Starověké stavby byly na Blízkém východě poprvé zdokumentovány ve 20. letech 20. století, kdy jezuitský kněz Antoine Poidebard podnikl jeden z prvních leteckých archeologických průzkumů na světě. Jeho tehdejší výzkum odhalil řadu 116 pevností. To naznačovalo, že sloužily k ochraně východní hranice Římské říše před nájezdy z arabského světa a Persie.

Vědci z Dartmouth College v New Hamsphire se v rámci současného průzkumu znovu podívali na tuto oblast pomocí satelitních snímků z minulého století, které byly odtajněny po skončení studené války. Identifikovali tak celkem 396 dosud neznámých pevností z římské doby. “Archeologické prvky, které jsme klasifikovali jako možné forty, jsou snadno odlišitelné od moderních budov díky výrazným stínům, které vrhají ve srovnání s nižšími, erodovanými zdmi a jsou viditelné na archeologických lokalitách. Nejčastějším tvarem interpretovaným jako pravděpodobné hradiště je klasický čtverec s obvyklými rozměry od 50 do 80 metrů,” vysvětlují autoři studie.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: Cambridge, Topky, Space.com, Titulní obrázek: Wendelin_Jacober/Pixabay.com