Na terase, příjezdové cestě, parkovacím stání, v zahradě i pod pergolou – to jsou místa, kde se s betonovými dlažbami setkáte nejčastěji. Jsou odolné, dlouho vydrží a zvládnou i větší zátěž, a tak mají v exteriéru své pevné místo. Pokud plánujete realizaci dlažby ve venkovním prostoru, zvolte správný způsob pokládky a zvažte i alternativu v podobě kamenných nebo keramických dlažeb.
V souvislosti s betonovou dlažbou si většina z nás na první dobrou představí běžnou „zámkovku“, kterou každým dnem míjíme na ulicích nebo parkovištích. Betonová dlažba ale může mít mnohem rozmanitější podobu. Díky moderním výrobním postupům lze z betonu zhotovit poutavé dlaždice imitující strukturu dřeva a dalších povrchů.
Další alternativou pro venkovní použití jsou kamenné dlažby, které jsou krásné na pohled a jejich životnost je v podstatě neomezená. „V exteriéru používáme rádi betonovou, nebo kamennou dlažbu. Důvodem je estetika, ale i trvanlivost těchto materiálů,“ komentuje Jan Vondrák z architektonického studia Mjölk.
V exteriérových prostorách lze využívat také keramickou dlažbu silnou 2 cm. Její výhodou je zejména nenasákavost a vysoká estetická hodnota. Vsadíte na beton, kámen, nebo keramiku? Rozhodnutí je na vás.
Betonové dlaždice a další typy lze ve venkovních prostorách pokládat několika způsoby. Nejčastější je pokládka betonové dlažby do předem připraveného štěrkového lože. Další možností je pokládka na terče, která je rychlá, snadná a nepřetěžuje podklad. „Dlažba na terče je specifickým řešením, které používáme relativně často – převážně na venkovní terasy či pochozí střechy,” dodává Vondrák.
Nakonec je možné betonovou dlažbu pokládat i přímo na trávu. Takové řešení je vhodné například v zahradách, kde pomocí betonových nášlapů vytvoříte jednoduchou přístupovou cestu.
Každý způsob pokládky má své výhody i nevýhody. Liší se i časovou náročností, která se promítne do celkové ceny realizace. Ceník řemesel vám napoví, kolik za pokládku betonové dlažby zaplatíte.