Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Poručíme větru, dešti: Budova blokovala cestu k pokroku, tak ji komunisté posunuli

Během rumunské komunistické éry, dne 27. května 1987, v obyčejnou středu v 8:35 ráno, ve městě Alba Iulia byl přemístěn celý bytový dům (100 metrů dlouhý), aby vznikl dostatečný prostor pro působivou hlavní třídu Transylvania Boulevard.

Skoro hlavní Alba Iulia

Vítejte v Alba Iulia, The Other Capital. Navštivte největší citadelu v Rumunsku. Takto bychom mohli začít s pozvánkou do krásného města, považovaného mnohými za hlavní město Rumunska. V minulosti jím mnohokrát opravdu bylo, v roce 1918 pak zde bylo vyhlášeno Rumunsko, jak ho známe dnes.

Citadela (z ital. citadella, malé město) je pevnost chránící město. Může být umístěna uvnitř ve městě nebo být součástí jeho hradeb a často využívá vhodné vyvýšené místo nebo skálu nad městem.

Kolem města byla v 18. století postavena dokonalá pevnost ve tvaru hvězdy, která patří k nejzachovalejším pevnostem Rumunska. Stavba trvala celkem 23 let a pod dohledem tří architektů na ní pracovalo postupně na 10 000 nevolníků. Jednalo se o velmi moderní stavbu s kanalizačním systémem a nejnovější vojenskou technikou.

Totalita přinesla výškové stavby

Během vlády komunistické strany v Rumunsku vyrůstaly výškové obytné budovy jako houby po dešti. Ale co dělat, když jedna z nich překáží v cestě pokroku? Tehdejší komunistický vůdce Nicolae Ceaușescu měl rád pompézní, grandiózní a monumentální projekty. Důkazem toho je například Palác lidu v Bukurešti, nejtěžší budova světa. 

Diktátor Ceaușescu měl za svého režimu provést ambiciózní program městského plánování, který spočíval hlavně v demolici a rekonstrukci již existujících měst a obcí, s deklarovaným cílem přeměnit Rumunsko na „mnohostranně rozvinutou socialistickou společnost“. 

V této souvislosti musel být rozšířen jeden z velkých městských bulvárů, ale specialisté byli zablokováni bytovým domem. Museli se proto rozhodnout mezi demolicí celé konstrukce a jejím přesunem. Ale protože náklady na přemístění konstrukce byly levnější než její demolice a přestavba od základů, rozhodli se ji přesunout.

Konkrétně ve městě Alba Iulia stavaři za vlády tyrana naplánovali výstavbu širokého a majestátního bulváru, který měl být pýchou města. Projekt už byl hotov, práce měla zanedlouho začít, ale pak plánovači zjistili, že novému bulváru stojí v cestě jedna z obytných výškových budov. Nedali ji však zbourat, ale přemístit.

Inženýři se rozhodli rozdělit konstrukci o hmotnosti 7 600 tun na dvě poloviny. Jedna polovina byla přemístěna na pravou stranu bulváru, druhá nalevo podkopáním budovy, umístěním kolejí a kol a posunutím o 55 metrů pomocí sítě hydraulických zvedáků umístěných pod upevněným rámem pod konstrukcí, aby unesl její váhu.

Hlavním mozkem projektu byl inženýr Eugen Iordăchescu , který zachránil před demolicí desítky budov včetně kostelů a klášterů po celé zemi. Přesně před 35 lety dal 80 rodinám z Alba Iulia možnost „cestovat společně, aniž by si museli sbalit kufry a vypadnout z domu“. Ještě překvapivější je fakt, že obyvatelé budovy byli celou tu dobu uvnitř a podle očitých svědectví probíhal přesun tak hladce, že z jejich sklenic plných vody se nevylila ani kapka.

Po 35 letech budova stále pevně stojí a je obydlená, což zřejmě potvrzuje fakt, že s odolnou konstrukcí nebyly během náročného přesunu vůbec žádné problémy, mohou si (naštěstí již jen v duchu či z druhého břehu) pochvalovat tehdejší komunističtí pohlaváři.

Autor: Petr Vyskočil, Zdroj: redakce, visitalbaiulia.city, radynacestu.cz, Titulní obrázek: Wikimedia Commona/uncredited – Fototeca online a comunismului românesc, CC BY-SA 3.0