Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Příběh Helen Duncanové, poslední britské čarodějnice

Psal se rok 1944 a Helen Duncanová byla v Británii souzena a obviněna z čarodějnictví. Prastarý zákon totiž platil i v moderní době a úřadům se najednou docela hodil. Duncanová představovala hrozbu pro národní bezpečnost.

Helen Duncanová měla od dětství vidiny a věštila. Už jako dítě se chovala podivně. Její nadpřirozené schopnosti později posílil její manžel, válečný veterán, který ji podporoval v představě, že je obdařena zvláštními schopnostmi. Duncanová začala pořádat podivné seance, při nichž zhmotňovala ektoplazmu získanou z mrtvých lidí.

V roce 1931 však Londýnská spiritistická aliance vydala zprávu, že Duncanová vůbec nic nematerializuje, že si ektoplazmu vyrábí sama z vajec, výkalů a vody a její materializaci pouze předstírá. Stručně řečeno, je to podvodnice. Když to takříkajíc prohlásí jiní lidé z oboru, je to problém.

Duncanův případ by tím pravděpodobně skončil a svět by se o ní možná nikdy nedozvěděl, nebýt jedné válečné události, která se stala během druhé světové války. V listopadu 1941 byla ve Středozemním moři potopena britská bitevní loď HMS Barham poté, co ji zasáhla torpéda z německého ponorkového člunu U-331. Barham byla impozantní loď a i po zásahu ještě nějakou dobu zcela normálně plula dál. Proto kapitán ponorky potopení lodi rádiem neohlásil, protože ho vůbec neviděl. Ani Britové tuto událost nezveřejnili; byla to rána pro jejich prestiž a morálku. O zkáze lodi tak vědělo jen několik zasvěcených.

Přestože u soudu hovořilo v Duncanův prospěch 40 svědků, příliš to nepomohlo. Úřady i soudy byly v době války mimořádně přísné na jakékoli projevy, které by mohly prospět Němcům. Stejně tak neměly příliš pochopení pro zveřejňování tajných informací. Duncanová byla odsouzena k devítiměsíčnímu vězení, které si odpykala v londýnské věznici Holloway. Byla poslední osobou ve Spojeném království, která byla odsouzena podle tohoto zákona. Byl však zrušen až v roce 1954. Jak se Duncanová o zničení Barhamu vlastně dozvěděla, není dodnes známo.

Autor: Stanislav M., zdroj: historic.co.uk, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Public Domain, Helen Duncanová a její falešná ektoplazma