Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Příběh Valentiny, nejplodnější ženy planety, která porodila 69 dětí

Říká se, že je nejplodnější ženou na světě a v počtu dětí ji nikdo nepřekonal. O Valentině životě toho není mnoho známo a není ani jisté, že se jmenovala Valentina. Žila v 18. století. Historické prameny se odvolávají na záznamy kláštera v Nikolsku na území dnešního Ruska.

Podle nich v letech 1725-1765 rolníku Fedoru Vasiljevovi z okolí města Šuja jeho žena porodila celkem 69 dětí, z nichž pouze dvě zemřely v dětském věku. S tímto počtem se žena, uváděná v jiných pramenech jako Valentina, zapsala i do Guinnessovy knihy rekordů. Jak to bylo možné? Zdroje se odvolávají na skutečnost, že porodila celkem 27krát. Narodilo se jí 16 párů dvojčat, sedm trojčat a čtyři čtyřčata.

A protože tato obdivuhodná žena žila v dobách ruského impéria na venkově, není o jejím životě mnoho známo. Podle všeho však byla zřejmě těhotná téměř 20 let svého života. V té době měly dívky děti ve velmi mladém věku a nebylo neobvyklé, že se staly matkami již v 16 letech. Lze předpokládat, že tomu tak bylo i v případě Vasiljevové.

Manželé, kteří pracovali jako rolníci, museli nakrmit 67 hladových krků. Tehdy ještě neznali mechanizaci, takže čím více pracovitých rukou na poli, tím více si mohli vydělat na živobytí. Ale rozhodně to nebylo lízání medu. Zajímavé také je, že Valentina takový počet porodů vůbec přežila. Vždyť v té době bylo zcela běžné, že ženy při porodu umíraly. “V minulosti bylo každé těhotenství rizikem pro život matky,” cituje BBC Jamese Segarse, ředitele Oddělení reprodukční vědy a výzkumu zdraví žen na Univerzitě Johnse Hopkinse.

“Každé těhotenství v té době znamenalo komplikace, dokonce i jednočetné těhotenství,” řekl Jonathan Tilly, který se na Northeastern University zabývá výzkumem využití kmenových buněk při neplodnosti a reprodukčním zdraví žen.

A jak je možné, že Valentýn byl tak plodný? Odpovědí může být, že v té době neexistovaly žádné programy plánování rodiny. “Paní Vasiljevová zřejmě mohla mít genetickou predispozici k hyperovulaci, tedy uvolnění více vajíček v jednom cyklu, což výrazně zvyšuje šanci na narození dvojčat nebo vícerčat,” uvádí Guinnessova kniha rekordů.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: Marca.com, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Public Domain – Eduard Hildebrandt