Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Příběh vánočního příměří z první světové války

Stala se velkou legendou první světové války.

Ani s odstupem jednoho století se žádná válka nezdá strašnější než první světová válka. Během čtyř let mezi lety 1914 a 1918 zabila nebo zranila více než 25 milionů lidí – což bylo obzvláště strašlivé a (alespoň podle všeobecného mínění) za méně zjevným účelem než kterákoli jiná válka předtím nebo potom. Přesto se ve flanderských a francouzských zákopech stále vyskytovaly zvláštní okamžiky radosti a naděje a jeden z nejpozoruhodnějších nastal během prvních Vánoc války, během několika krátkých hodin, během nichž muži na obou stranách západní fronty složili zbraně, vyšli ze svých zákopů a podělili se o jídlo. Koledy, hry a kamarádství.

Jejich příměří – slavné vánoční příměří – bylo neoficiální a nezákonné. Mnoho důstojníků s tím nesouhlasilo a velitelství na obou stranách podniklo rázné kroky, aby zajistilo, že se to už nikdy nebude opakovat. Dokud však příměří trvalo, bylo magické a vedlo i střízlivého Wall Street Journal k poznámce: “To, co se vynořuje ze zimní mlhy a bídy, je vánoční příběh, pěkný vánoční příběh, který je ve skutečnosti tím nejvybledlejším a nejpotrhanějším přídavným jménem: Inspirující.”

První náznaky, že se děje něco zvláštního, se objevily na Štědrý den. Ve 20:30 hlásil důstojník Královských irských střelců na velitelství: “Němci osvětlili své zákopy, zpívají písně a přejí nám šťastné Vánoce. Vyměňují si komplimenty, ale přesto přijímám veškerá vojenská opatření.” O kus dál si obě strany navzájem zpívaly koledy – německá “Tichá noc” se setkala s britským sborem “První Noel” – a průzkumníci se opatrně setkali v zemi nikoho, v pustině mezi zákopy. Válečný deník skotské gardy zaznamenává, že jistý vojín Murker “potkal německou hlídku a dostal sklenku whisky a nějaké doutníky a poslal zpět zprávu, že pokud nebudeme střílet na ně, nebudou střílet oni na nás”.

Podmínky pro toto vánoční příměří vytvořilo několik faktorů. V prosinci 1914 byli muži v zákopech veteráni, kteří byli natolik obeznámeni s realitou boje, že ztratili mnoho z idealismu, který si v srpnu přinesli do války, a většina z nich toužila po ukončení krveprolití. Věřili, že válka skončí do Vánoc, ale ve vánočním týdnu tam byli, stále zablácení, promrzlí a v boji. Pak, na samotný Štědrý den, několik týdnů mírného, ale mizerně promáčeného počasí vystřídal náhlý, tuhý mráz, který vytvořil poprašek ledu a sněhu podél fronty, který dal mužům na obou stranách pocit, že se děje něco duchovního.

Jak rozsáhlé příměří bylo, je těžké říci. Rozhodně to nebylo všeobecné – existuje spousta zpráv o bojích, které v některých sektorech pokračovaly i během vánočních svátků, a jiné o mužích, kteří se bratříčkovali za zvuku střelby z děl poblíž. Zdá se, že jedním společným faktorem bylo to, že saské jednotky – všeobecně považované za bezstarostné – byly nejpravděpodobnější, že se zapojí a jako první se přiblížily ke svým britským protějškům. “My jsme Sasové, vy jste Anglosasové,” křičel jeden z nich přes zemi nikoho. “O co bychom se měli hádat?” Nejpodrobnější odhad provedený Malcolmem Brownem z britského Imperiálního válečného muzea říká, že příměří se rozšířilo nejméně na dvě třetiny Brity držené zákopové linie, která zjizvila jižní Belgii.

Přesto se zprávy o vánočním příměří zmiňují pouze o přerušení nepřátelství mezi Brity a Němci. Rusové na východní frontě se v roce 1914 stále drželi starého juliánského kalendáře, a proto neslavili Vánoce až do 7. ledna, zatímco Francouzi byli mnohem citlivější než jejich spojenci na skutečnost, že Němci okupovali asi třetinu Francie – a vládli francouzským civilistům s jistou tvrdostí.

Teprve v britském sektoru si vojáci za úsvitu všimli, že Němci umístili malé vánoční stromky podél předprsní svých zákopů. Skupiny mužů z obou stran se pomalu začaly vydávat k ostnatému drátu, který je odděloval, až – jak řekl střelec Oswald Tilley svým rodičům v dopise domů – “doslova stovky mužů z každé strany byly venku v zemi nikoho a potřásaly si rukama”.

Komunikace může být obtížná. Německy mluvících britských vojáků bylo poskrovnu, ale mnoho Němců bylo v Británii zaměstnáno již před válkou, často v restauracích. Kapitán Clifton Stockwell, důstojník Královských velšských střelců, který se ocitl v zákopu naproti ruinám těžce ostřelovaného pivovaru, si zapsal do svého deníku o “jednom Sasovi, který mluvil výborně anglicky” a který “lezl do nějakého hnízda v pivovaru a trávil čas otázkou ‘Jak se daří Londýnu?’: “Jak se měla Gertie Millarová a veselí?” a tak dále. Spousta našich mužů na něj ve tmě střílela naslepo, čemuž se smál, jednou v noci jsem vyšel ven a zavolal: ‘Kdo sakra jsi?’ Hned se mi vrátila odpověď: “Ach – ten důstojník – myslím, že vás znám – býval jsem vrchním číšníkem v hotelu Great Central.”

Samozřejmě, že jen několik mužů, kteří se podíleli na příměří, mohlo sdílet vzpomínky na Londýn. Mnohem běžnější byl zájem o “fotbal” – fotbal – který se v té době hrál profesionálně v Británii čtvrt století a v Německu od 90. let 19. století. Snad bylo nevyhnutelné, že někteří muži na obou stranách vytáhli míč a – nakrátko vysvobozeni ze zákopů – si s ním s potěšením kopali. To, co následovalo, však bylo něco víc než to, protože pokud má příběh vánočního příměří svůj klenot, je to legenda o zápase mezi Brity a Němci, který Němci údajně vyhráli 3:2.

První zprávy o takovém zápase se objevily o několik dní později; 1. ledna 1915 uveřejnily The Times dopis napsaný lékařem přiděleným ke střelecké brigádě, který hlásil “fotbalový zápas… hrál mezi nimi a námi před zákopem.” Oficiální historie brigády trvala na tom, že k žádnému zápasu nedošlo, protože “by bylo nanejvýš nemoudré dovolit Němcům, aby věděli, jak slabě jsou britské zákopy drženy”. Existuje však spousta důkazů o tom, že se na Štědrý den hrál fotbal – většinou muži stejné národnosti, ale nejméně na třech nebo čtyřech místech mezi jednotkami nepřátelských armád.

Autor: Petr Vyskočil, zdroj: smithsonianmag, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Public Domain – Bain News Service, publisher – Library of Congress Catalog: https://lccn.loc.gov/2014698374