Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Pro děti není důležité mít spoustu hraček. Je důležité mít správné hračky

Je přirozené, že si děti různého věku rády hrají. Hračky jsou nedílnou součástí hry a v dnešní době jich existuje obrovské množství. Vnímáme je jako důležitou součást dětského světa. Dobrá hračka může rozvíjet motoriku, kreativitu, představivost, smyslový, intelektuální a emocionální rozvoj dítěte. Při hře se dítě nejen učí, ale také rozvíjí svou osobnost.

Láskou k hračce se dítě učí nezištně milovat druhé, takže nezáleží na tom, s čím si dítě hraje a kolik hraček má kolem sebe. Je nutné, aby měl správný typ hračky. Hračka se v dětských rukou stává nástrojem, díky němuž v sobě dítě může objevit cestu k povolání, může si splnit své sny, představy, objevit v sobě něco nového. Ve spleti těchto nekonečných možností výběru hraček je na nás dospělých, abychom dítěti pomohli vybrat tu správnou hračku.

Děti poznávají svět a učí se novým věcem prostřednictvím hry. Malé děti zkoumají prostředí fyzickou manipulací s hračkami. Chrastítka, kousátka a další barevné hračky okamžitě upoutají pozornost dětí. Jak se děti vyvíjejí a blíží se věku jednoho roku, jejich schopnosti se stávají sofistikovanějšími. Mnoho dětí od jednoho roku věku je schopno manipulovat s hračkami na pokročilejší úrovni. Během tohoto procesu učení získávají děti nové kognitivní dovednosti. Schopnost učit se v raném věku se začíná integrovat s novými vývojovými schopnostmi dítěte.

Možná si ještě vzpomínáte na svou panenku, kterou jste tak milovali, se kterou jste spávali, a možná ji ještě máte někde tajně schovanou ve skříni. Když ji náhodou uvidíte, rozzáří se vám tvář a přenesete se ve vzpomínkách zpět do dětství. V mysli se vám vynořují vzpomínky na situace, hry, dialogy.

Dnes jsou děti v jiné situaci. Už nemají dvě nebo tři hračky, se kterými by si hrály od rána do večera. V dětských pokojích, ale i v jeslích jsou nádherné hračky z celého světa. Přestože naše děti mají spoustu hraček, je velmi těžké zabránit tomu, abychom jich nekupovali více. Je velmi těžké najít hranici mezi tím, co je ještě únosné a co už je opravdu zbytečné a u dětí způsobuje spíše chaos než kreativitu. Najít optimální opatření je opravdu obtížné. Proto by se rodič měl seznámit s typy hraček, které jsou určeny pro děti a které lze kdekoli koupit, aby si mohl správně vybrat.

Nejkrásnější ze všeho je, když rodiče vidí své dítě plně ponořené do hry, když je plně v přítomnosti, když si hraje se zájmem. Pak se mohou sami přesvědčit, že si vybrali správnou hračku.

Zkuste si vzpomenout, jak jste byli někde v restauraci nebo třeba jen na webu a měli tam nejrůznější zboží, které se vám líbilo, a najednou jste nevěděli, co si z toho množství vybrat. Při velkém množství různých druhů vám bude trvat dlouho, než se rozhodnete, co si vybrat. A konečně, když máte v restauraci příliš velký výběr, zdá se, že to nemohou dělat dobře, když je toho v nabídce tolik. Proto většinou raději odejdete nebo si vyberete něco, co se vám nakonec ani nelíbí. Stejný problém mají děti v dětském pokoji plném hraček. Čím je dítě menší, tím intenzivněji vnímá všechny věci kolem sebe a nedokáže se soustředit na žádnou z nich. Je pro něj neuvěřitelně těžké vybrat si z tolika možností jednu hračku, se kterou by si hrál.

Představte si, kolik času jste strávili v dětském pokoji hledáním dílků puzzle, sbíráním plyšáků nebo tříděním ostatních hraček. Navíc kolik času by se ušetřilo, kdybyste se nemuseli s dětmi domlouvat, aby si uklidily hračky ve svém pokoji. Řešení je velmi jednoduché – čím méně hraček děti mají, tím snadněji se udržuje pořádek. Proto je také důležité vybírat hračky důsledně a podle povahy dítěte.

zdroj: Coolmagazin.cz, Titulní obrázek: Pixabay.com/FeeLoona