Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Tags:

Verbena: okrasná letnička pro každou zahradu

Tradice verbeny v naší zemi sahá až do 15. století. Zpočátku se používala hlavně pro své léčivé účinky, ale později si našla místo i jako okrasná rostlina. Svou funkci plnila podle toho, o jaký druh se jednalo. Některé druhy byly do místních zahrad dovezeny z Ameriky, odkud byly přivezeny spolu s dalšími užitečnými rostlinami. Jiné k nám přišly až z daleké Asie, kde má verbena mezi léčivými rostlinami již po mnoho let své stabilní místo. Několik druhů má svůj domov také v Evropě, konkrétně ve Středomoří.

Právě rozmanitost a sytá barva květů je pro mnoho lidí hlavním důvodem, proč verbenu pěstovat. Tento rod, který zahrnuje desítky druhů a řadu hybridů, vám umožní vybrat si odrůdu s barvou květů podle vlastního vkusu. Některé druhy mají jednobarevné květy, nejčastěji v odstínech bílé, růžové, fialové nebo červené, jiné kvetou v několika barvách najednou. V každém případě se jedná o odrůdy, které jsou díky svému menšímu vzrůstu a proměnlivému zbarvení vhodné do každé zahrady. Správný druh je možné zvolit také podle způsobu růstu odrůdy. Některé jsou plazivé nebo převislé, jiné rostou jako malé půdopokryvné keře.

Podmínky pro pěstování verbeny

Umístění

Verbena je teplomilná rostlina, která miluje slunce. Nejlepší místa pro jeho pěstování jsou otevřená a dobře osvětlená místa. Přímé sluneční záření není problém. Je dostatečně odolný, aby se zabránilo spálení listů. Při dostatečné výživě se jí bude dařit i v polostínu.

Půda

Ze všech substrátů je pro verbenu nejvhodnější hlinitopísčitá hlína. Půda by neměla být kamenitá a pH by mělo být neutrální. Pokud chcete, aby rostlina byla zdravá, dopřejte jí propustnou, dobře provzdušněnou půdu s dostatkem živin.

Doba výsadby

Jako teplomilná rostlina by se neměla vysazovat příliš brzy. Ideální doba pro výsadbu verbeny je květen. Pokud jsou denní teploty v polovině května nižší než 15 až 17 °C, lze termín výsadby posunout na konec května nebo nejpozději na začátek června.

Péče a pěstování verbeny

Zavlažování

Všechny verbeny vyžadují dostatek vody. Je třeba ji pravidelně zalévat, nejlépe vlažnou vodou. V letních měsících a v obdobích s nedostatkem srážek vyžaduje každodenní zalévání. Intervaly zalévání by měly být přizpůsobeny počasí, teplotě a stavu substrátu. Půda by nikdy neměla být suchá.

Hnojení

Verbena je náročná nejen na vodu. Pro zdravý růst potřebuje také dostatek hnojiva. V době květu hnojte alespoň jednou týdně. Pravidelné hnojení zajistí, že rostlina dostane všechny živiny, které potřebuje k rychlému rozkvětu. Nejvhodnějším hnojivem je granulované nebo tekuté hnojivo aplikované formou pravidelné zálivky. Čím kvalitnější je hnojivo, tím větší jsou květy a tím sytější je jejich barva.

Prořezávání

Verbenu stačí prořezávat jednou až dvakrát ročně. První řez lze provést několik dní po výsadbě. Pouhé zkrácení výhonů podpoří růst a následné kvetení. Další řez může být proveden během léta. Cílem je odstranit všechny odkvetlé květy. Tento řez není nutný, protože odumřelé květy zakryjí nové mladé květy.

Jak můžeme verbenu rozmnožit?

Pokud budeme mít alespoň jednu zdravou rostlinu, nebudeme muset kupovat další. Nové přírůstky do zahrady lze získat množením. To se provádí zakořeňováním řízků nebo výsadbou ze semen.

Množení řízky

Pro první způsob množení potřebujeme řízky dlouhé 15 cm. Každý řez by měl mít alespoň 5 menších listů. Vložte je do nádoby s vodou nebo rovnou do květináče s hlinitopísčitým substrátem. Ve vodě se oddenky vyloučí o něco dříve. Pokud jsou pevné a alespoň několik milimetrů dlouhé, lze řízky zasadit do půdy.

Množení ze semen

Při množení ze semen je důležité zejména datum výsadby. V případě dřívějšího jarního výsevu je nutné počkat na vyšší venkovní teploty. Druhou možností je výsadba koncem léta, nejpozději začátkem září. V obou případech se semena umístí do substrátu ve vzdálenosti asi 10 cm od sebe a zahrabou se do tenčí vrstvy půdy. Půda se pak pravidelně zalévá.

Ochrana verbeny před škůdci

Mladé rostliny, které vzejdou z výsadby, nejsou ještě dostatečně odolné. Napadá je několik druhů škůdců. Problémem jsou zejména malé mšice, které vysávají šťávu z listů. Rostliny jsou také náchylné k vybraným chorobám. Nejnebezpečnější je plíseň, která napadá rostliny se špatným režimem zavlažování a hnojení. Verbenu lze proti němu chránit správnou péčí a preventivními fungicidními postřiky.

zdroj: Stylovebyvanie.sk, Titulní obrázek: Pixabay.com/bernswaelz

Tags: