Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Tags:

Proč jsou astronauti po návratu na Zemi tak nespokojeni s okolním světem?

Důvodem je málo prozkoumaný fenomén: silné emocionální zážitky pokaždé, když se astronaut podívá na naši planetu z oběžné dráhy. Ve vnitřním světě lidí dochází k zásadním změnám, které mění naše vnímání planety, lidstva a naší kultury. Psychologové tento jev nazývají horizontální efekt nebo výhled. Vědci se domnívají, že se objevuje pouze u těch, kteří se nacházejí ve vesmíru.

Podle astronautů se Země jeví jako křehká, “visící v prázdnotě” a chráněná pouze tenkou vrstvou atmosféry, koule, kterou chce člověk chránit a zachovat pro další generace pozemšťanů.

Lidé navíc začínají vnímat naši planetu jako celistvý, jednotný svět, bez státních hranic, které jsou obvykle vyznačeny na mapách, bez dělení na “své” a “cizí”. Astronauti tak mají pocit, že lidstvo je jedna velká rodina, která není rozdělena rasově, nábožensky ani jinak.

Je zvláštní, že “efekt horizontu” může astronauty pronásledovat ještě dlouho po návratu domů. Takovým lidem se ve společnosti žije obtížně, přepadá je silná nespokojenost se stavem světa, protože mnozí pozemšťané stále bojují, ničí lesy, to znamená, že si stále neváží naší planety a snaží se všemi možnými způsoby zničit její křehký ekosystém.

“Horizontální efekt” na Mezinárodní vesmírné stanici.

Vědci píší, že astronaut nemusí vidět celou Zemi, aby pocítil “efekt horizontu”, ale jen její část. Takové pocity lze zažít i na nízké oběžné dráze Země, kde ISS operuje. Na vesmírné stanici je člověk dostatečně daleko od povrchu, aby viděl Zemi jako kulatou, ale ne dost daleko, aby viděl celou kouli.

ISS má modul “Dome”, který je jako “panoramatický okenní pokoj”: sedm průhledných oken otevírá fascinující pohled na Zemi. Toto je pravděpodobně ideální místo pro zažití “efektu horizontu”. I když se podíváte na video natočené z “Dómu”, zaplaví vás nepopsatelné emoce.

Je možné zažít “efekt horizontu”, aniž bychom opustili zemský povrch?

Mnoho odborníků studuje “efekt horizontu” jako fenomén, ale údajů o něm je velmi málo. Otázky zůstávají otevřené:

Proč vzniká?

Proč to nezažívají všichni astronauti?

Může se tento efekt projevit i na povrchu Země?

Koncem roku 2019 se američtí vědci pokusili vyvolat “horizontální efekt” u lidí pomocí flotační nádrže, roztoku anglické soli a virtuální reality. Není známo, zda se to vědcům podařilo, vědecké práce o výsledcích zkušeností Američanů zatím nebyly publikovány.

Astronaut Apolla 14 Edgar Mitchell k tomu řekl:

“… začnete přemýšlet globálně a hodnotit lidskou existenci jinak. Objeví se silná nespokojenost se stavem světa a vy s tím chcete něco udělat.”

To znamená, že by bylo nutné povinně vynést každého obyvatele naší planety na oběžnou dráhu Země…

zdroj: biosferaklub.info, Titulní obrázek: Pixabay/Nasa-Imagery

Tags:
Předchozí článek
Následující článek

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *