Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

První pacient, kterému byl implantován mozkový čip, měl problém

U prvního pacienta, na kterém se testuje mozkový čip Neuralink Elona Muska, se jen několik týdnů po jeho implantaci objevil problém, píše CNN.

Společnost Neuralink ve středu problém s mozkovým čipem přiznala. V příspěvku na sociálních sítích odhalila, že několik spojovacích vláken čipu se odtrhává od mozku testovaného pacienta Nolanda Arbaugha, což omezuje rychlost přenosu dat a účinnost implantátu.

Společnost nabídla jen málo podrobností o incidentu – včetně přesného způsobu, jakým se vlákna čipu oddělila od mozku.

Noland Arbaugh, první lidský pacient společnosti Neuralink, je od roku 2016 kvadruplegik. Po nehodě při potápění zůstal ochrnutý od ramen dolů. Čip mu byl implantován v lednu v rámci studie nazvané PRIME Study, což je zkratka pro Precise Robotically Implanted Brain-Computer Interface (Přesné roboticky implantované rozhraní mozku a počítače). brzy po implantaci už Arbaugh hrál šachy a videohru Civilizace a navštěvoval kurzy japonštiny a francouzštiny.

Pacientům, na nichž se provádí výzkum těchto čipů, jsou tyto čipy chirurgicky umístěny do části mozku, která ovládá záměr pohybovat se. Robotem instalovaný čip pak zaznamenává a odesílá mozkové signály do aplikace, přičemž původním cílem je “dát lidem možnost ovládat počítačový kurzor nebo klávesnici pouze pomocí svých myšlenek”, vysvětlil Neuralink.

Autor: Petr V., zdroj: CNN, Titulní obrázek: Pixabay.com / Pexels