Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Vědci odhalili datum, kdy na Zemi vyhynou lidé. Mělo by to být za 250 milionů let

Odborníci již léta varují lidstvo před důsledky globálního oteplování. S rostoucí teplotou se obávají o zásoby potravin na světě, stoupající hladinu moří a o to, že se oblasti Země stanou příliš horkými na to, aby v nich bylo možné existovat.

Podle studie zveřejněné v časopise Nature Geoscience, kterou vedla Bristolská univerzita, by se Země mohla stát horkým, suchým a z velké části neobyvatelným superkontinentem, kde by se všechny pevniny spojily do jednoho obřího celku, uvádí WION.

K této předpovědi vědci použili superpočítač, který zpracoval řadu geologických a atmosférických dat, uvádí CNN Prima. Výsledky vycházely z tektonických desek, které tvoří povrch naší planety a pomalu se pohybují. Podle studie se v budoucnu všechny tektonické desky nakonec spojí a vytvoří jeden obří “superkontinent”.

Nově vzniklý kontinent vědci pojmenovali Pangea Ultima podle názvu prvního kontinentu Pangea, který se před stovkami milionů let rozdělil na naše současné kontinenty.

Ve studii Bristolské univerzity byly použity vůbec první superpočítačové klimatické modely vzdálené budoucnosti. Ukázala, že na Zemi bude více sopečných erupcí, které uvolní obrovská mračna oxidu uhličitého, což dále zvýší průměrnou teplotu. Slunce by se mohlo stát ještě žhavějším a ještě zářivějším a ohřívat Zemi více než dosud. Průměrná teplota by se pohybovala mezi 40 a 50 stupni Celsia.

Dr. Alexander Farnsworth, hlavní autor studie a vedoucí vědecký pracovník na Bristolské univerzitě, řekl: “Teplota Slunce se bude zvyšovat: “Nově vzniklý superkontinent by v podstatě vytvořil “trojitý efekt”, který by se skládal z kontinentálního efektu, teplejšího Slunce a většího množství CO2 v atmosféře. To by vedlo ke zvýšení teploty na většině planety.”

“Výsledkem by bylo nehostinné prostředí bez zdrojů potravy a vody pro savce. Rozsáhlé teploty mezi 40 a 50 stupni Celsia a ještě větší denní extrémy, umocněné vysokou vlhkostí, by nakonec zpečetily náš osud. Lidé – spolu s mnoha dalšími druhy – by zahynuli v důsledku nemožnosti ochlazovat svá těla,” uvedl.

Podle studie by vymírání nezastavilo ani to, kdyby lidstvo přestalo používat fosilní paliva. I kdyby se lidstvu podařilo do této události přežít, nakonec by došlo k úplnému vymření. Jedinou výhodou je, že tato událost je podle předpovědi vzdálena 250 milionů let.

Autor: Stanislav M., zdroj: Nature Geoscience, Wion, Titulní obrázek: Pixabay.com / geralt