Ručně vyráběné kousky jsou dnes velmi ceněné. Oblečení z velkých řetězců si může pořídit doslova každý, ale pokud má někdo doma originální kousek, který v sobě nese stopu jedinečnosti a zručnosti, pak je to něco výjimečného. Možná si říkáte, že byste si rádi tak něco ušili, ale nevíte, od čeho začít. Jednou z nejsnadnějších možností je zkusit si vyrobit legíny. Postup je poměrně snadný i pro začátečníka a pokud se první kus nevydaří, snadno jej vynosíte alespoň doma.
Prvním krokem je pořízení vhodné látky. Nejlepší je kvalitní teplákovina metráž. Můžete si vybrat barvu i vzor dle libosti. Dále je nezbytné mít vhodný střih, ten dnes velmi snadno seženete na internetu zdarma nebo za pár korun.
Nejjednodušší je varianta, kdy je podle střihu jedna nohavice v kuse jako jeden díl, takže stačí z látky vystřihnout dva díly (dvě nohavice). Oba díly je nutné položit si na sebe a sešít přední sedový šev i zadní sedový šev. Sešíváme samozřejmě na stroji – pokud v tom nemáte praxi, raději si nejprve techniku natrénujte na kusu látky, který nebudete potřebovat. Proto se hodí velká metráž látek, abyste měli dost prostoru pro případné nepovedené pokusy. Všechno chce praxi a brzy se do toho dostanete.
Následně legíny rozložíme tak, aby každá nohavice ležela zvlášť. Sedové švy složíme na sebe a švové záložky dáme každou na jinou stranu – to je proto, aby v rozkroku nevznikal nehezký tlustý šev. Nyní je třeba sešít krokový šev na obou nohavicích. Opět je klíčová správná manipulace se strojem, aby se vám látka nehrnula.
Nyní se již blížíme ke konci. Okraje švů začistíme, zkontrolujeme, zda je všechno pevně a dobře sešito. Připravíme si gumu, kterou navlečeme do pasu legín. Ideální šířka gumy je alespoň tři centimetry, aby se nezařezávala a dobře držela. Sešitou gumu nasuneme z vrchu na legíny, překryjeme ji horním páskem látky a opět sešijeme. Posledním krokem je olemování.