Astrofyzik Seth Shostak ze SETI tvrdí, že mimozemský život najdeme již brzy.
Najdeme někdy mimozemský život? To je otázka, na kterou dnes neznáme odpověď. Mnoho studií na toto téma říká, že ano, ale jsou i takové, které říkají, že ne. Tyto pesimistické názory se nejčastěji odvolávají na Fermiho paradox. Většina vědců však tak skeptická není a věří, že život ve vesmíru není tak ojedinělý, jak si mnozí z nás myslí. Je to proto, že můžeme vidět jen nepatrný zlomek vesmíru.
K názoru, že ve vesmíru nejsme sami, se přiklání i Seth Shostak, vedoucí výzkumný pracovník organizace SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence), který tvrdí, že objev života mimo Zemi je “za rohem”.
Shostak tvrdí, že výpočetní výkon počítačů, které hrají při výzkumu vesmíru klíčovou roli, se vyvíjí velmi rychle. Konkrétně říká, že počítače budou schopny sledovat stále více kanálů, po kterých mohou mimozemské civilizace komunikovat.
“Rychlost SETI se zdvojnásobuje zhruba každé dva roky, protože rychlost tolik závisí na počítačích,” řekl astrofyzik v rozhovoru pro The Debrief. Dále dodal: “Takže se řiďte Moorovým zákonem a, víte, vsadím se s vámi všemi o šálek kávy ze Starbucksu, že do roku 2036 něco najdeme.”
Shostak dále vysvětluje, že počítače hrají i další důležité role. Je to proto, že mnoho signálů, které jsou schopny zachytit, fyzicky poslouchají počítače, které je analyzují.
“Nesedíme před počítači a neprohlížíme si data,” vysvětlil Shostak časopisu The Debrief. “To by bylo něco jako sledovat miliony televizních kanálů najednou.”
Autor: Stanislav Makovický, zdroj: Vosveteit.sk, SETI, Titulní obrázek: Pixabay.com/Fermi-Paradoxon – Wikipedia