NASA nedávno zahájila program Artemis, v jehož rámci budou astronauti opět vysláni na Měsíc.
Po spuštění programu Artemis je jen otázkou času, kdy se astronauti přesunou z oběžné dráhy Země na Měsíc. Pokud však chtějí žít více než 380 tisíc km daleko od všeho, musí vědět, jak na ně mohou působit diametrálně odlišné podmínky. Jakým rizikovým faktorům tedy astronauti ve vesmíru čelí?
Zemská atmosféra a magnetické pole nás chrání před většinou škodlivého záření, které dopadá na planetu, ale přesto jsme každý den vystaveni nepatrnému množství. Ve vesmíru se astronauti nacházejí v prostředí plném částic zachycených v magnetickém poli planety, energetických slunečních částic a kosmického záření.
Astronauti nemohou jen tak vyjít ven na čerstvý vzduch. Ve vesmíru stráví 6 až 12 měsíců a během této doby stráví většinu času ve stísněných a přeplněných prostorách. Již nyní americká NASA pečlivě vybírá vhodné astronauty pro mise, a až se vydají na Měsíc nebo Mars, bude toto posuzování ještě přísnější.
Astronauti na Marsu budou čelit izolaci, kterou si málokdo dokáže představit. Vedle toho budou muset dodržovat přísný a náročný pracovní režim a dbát na to, aby měli dostatek spánku a mohli fungovat na 100 %. Samotě se však nevyhnou. Během dlouhodobé mise na Marsu se astronaut může cítit stísněně, může postrádat své blízké nebo se cítit bezmocný v případě rodinné nouze. Kontakt se stále stejnými lidmi může mít také špatný vliv na duševní zdraví astronauta.
ISS je od Země vzdálena asi 400 km, Mars až 82,5 milionu km. Pokud chtějí astronauti na Marsu komunikovat se Zemí, musí počítat se zpožděním komunikace až 20 minut. Astronauti se proto musí naučit, jak se s případnými problémy vypořádat bez pomoci ze Země. Zároveň si musí sami vypěstovat potraviny, vyrobit vodu a další vybavení.
Autor: Stanislav Makovický, zdroj: esa.int, bbc.co.uk, Titulní obrázek: Pixabay.com/AlemCoksa