Hypnóza, jak ji známe dnes, se používá především v psychologii a terapii. Na počátku 20. století se na ni však pohlíželo zcela jinak. Objevovala se především v ulicích rušných měst, kde ji prováděli tajemní umělci, hypnotizéři. Ti si vždy vybrali jednoho dobrovolníka z publika, z něhož během představení udělali svou loutku. Donutili ho dělat legrační, bláznivé – někdy až neuvěřitelné věci.
Mezi takové pouliční baviče patřil i talentovaný showman a hypnotizér Arthur Everton. Se svým vystoupením jezdil od města k městu, až se usadil v Somerville ve státě New Jersey. Právě zde se mu jedno z jeho vystoupení vymklo z rukou a jeho objekt padl bez života k zemi. Lékaři na místě konstatovali smrt. Protože si byl Everton jistý, že ho ještě může oživit hypnózou, ale policie už ho odvezla na stanici, poslal za ním svého kolegu, hypnotizéra Williama Davenporta.
William se tedy nepozorovaně vydal do márnice, kde mělo být dobrovolníkovo nehybné a studené tělo. Celý život věřil, že je předurčen k velkým činům, a teď nadešel jeho čas.
Večer předtím uspořádal Everton představení v Somervillské opeře a Simpsona na jevišti uvedl do transu. Když se kaskadérský kousek chýlil ke konci, zemřel přímo před zraky diváků.
Simpson pracoval s Evertonem jako “vůdce”, což znamenalo, že showman vyzval dobrovolníky, aby se nechali očarovat, a “vůdce” zvedl ruku jako první. Teorie spočívala v tom, že po předvedení úspěchu by se ostatní s radostí rozhodli nechat se zhypnotizovat také.
Ale ne tento večer. Podle článku v New York Times z 10. listopadu 1909 se na jevišti odehrálo toto:
“Everton nechal ošetřovatele položit tělo na dvě židle, přičemž hlava spočívala na jedné a nohy na druhé, a stoupl si dotyčnému na břicho a pak zase dolů. Dva ošetřovatelé na jeho příkaz zvedli Simpsona do stoje a Everton s tlesknutím vykřikl: “Uvolněte se!”.
Simpsonovo tělo změklo tak náhle, že vyklouzlo z rukou ošetřovatelů na podlahu a jeho hlava při sklouznutí narazila do jedné ze židlí.”
Autor: Stanislav Makovický, zdroj: Weirdhistorian.com, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Public Domain