Vzhledem k technickému pokroku je s podivem, že nejdelší let bez mezipřistání uskutečnili dva muži v polovině minulého století a dodnes nebyl překonán. V malém čtyřmístném racku strávili více než 64 dní. Palivo doplňovali pomocí navijáku a hadice z auta, které jelo souběžně s tím pod nimi. Podobně si dodávali i jídlo. Překonali délku odpovídající šesti oběhům Země.
V roce 1956 chtěl podnikatel Warren Bailey zviditelnit svůj hotel s kasinem Hacienda v Las Vegas. Byl si vědom důležitosti reklamy a bylo o něm známo, že naslouchá všem nápadům hotelového personálu, uklízeček nebo kuchařů. Mechanik hracích automatů Robert Timm, který byl za druhé světové války pilotem bombardéru, mu navrhl, aby investoval do svého pokusu o rekord v nejdelším letu tím, že na letadle bude reklama hotelu. Chlapi si podali ruce a začaly přípravy.
Plán byl jednoduchý. Rekordní let prozaické Cessny 172 s poutačem Haciendy by přitáhl pozornost celostátních médií, která by o události informovala. Museli však vymyslet, jak zveřejnit sbírku na financování tohoto plánu. Mnoho Američanů mělo předsudky vůči Las Vegas, které bylo známé svými hazardními hrami a gangsterskými aktivitami. Timm dostal 100 000 dolarů na uspořádání akce, která byla oficiálně spojena se sbírkou na výzkum rakoviny.
Pomocí navijáku se provádělo spouštěním háku dolů k tankovacímu vozu, který letadlo sledoval na přímém úseku silnice, obvykle dvakrát denně. Naviják pak z nákladního auta vytáhl palivovou hadici, kterou se zhruba za tři minuty naplnila břišní nádrž. Stejný systém se používal k pravidelnému vytahování potravin, oleje a dalších zásob, jako jsou ručníky a voda na holení a koupání.
První pokusy se potýkaly s problémy. Letadlo bylo vybaveno zcela novým motorem od společnosti Continental Motors Corp., který byl na Timmovo naléhání vybaven systémem vstřikování alkoholu, a to navzdory protestům vedoucího mechanika Irva Kuenziho. Cílem bylo snížit hromadění karbonu během dlouhotrvajícího letu, ale motor trpěl spálenými výfukovými ventily, což znemožnilo třetí pokus. Po prvních třech letech se letadlo nikdy neudrželo ve vzduchu déle než 17 dní.
Objevily se i další překážky. Timm si nerozuměl se svým druhým pilotem a piloti Jim Heth a Bill Burkhart právě vytvořili vlastní rekord. Dvojici se podařilo letět s vlastní Cessnou 172 celých 50 dní a přistát 21. září 1958. Bylo jasné, že jsou nutné změny.
Pro další pokus Kuenzi do letadla znovu namontoval původní motor, který měl na svém kontě 450 hodin. Systém vstřikování alkoholu byl nenápadně upraven tak, aby neškodně stříkal alkohol přes palubu místo do motoru. Původní druhý pilot byl odvolán a místo něj byl pověřen 33letý John Wayne Cook, pilot a letecký mechanik.
Letadlo znovu odstartovalo 4. prosince 1958 v 15:52 z McCarran Field v Las Vegas. Úředníci monitorující rekord pronásledovali letadlo po dráze v kabrioletu Ford Thunderbird a na pneumatiky dali bílou barvu jako indikátor, aby se ujistili, že letadlo během pokusu neprovede žádné tajné přistání.
Během téměř 65denního letu bylo letadlo více než 128krát dotankováno nákladním automobilem. To a práce na řízení letadla Timma a Cooka velmi zaměstnávalo. Prostoje, které měli k dispozici, trávili čtením komiksů a vymýšlením jednoduchých her, jako je počítání aut na silnicích pod nimi, aby si ukrátili čas.
Čerstvé jídlo pro dvojici vařili kuchaři v Haciendě, i když jídlo muselo být nakrájené tak, aby se vešlo do termosek a mohlo být předáno do letadla. Koupelnu obstarával skládací táborový záchod a igelitové pytle, které se pak odkládaly nad neobydlenými oblastmi pouště.
Dlouhý let nebyl zcela bezproblémový, jak by se dalo očekávat. Při incidentu 12. ledna 1959 byl Timm přistižen při koupání na plošině před dveřmi druhého pilota. S Cookem u řízení si pilot uvědomil, že letadlo s vysunutou plošinou nepřeletí hřeben, a rychle křikl na Timma, aby ji přitáhl. Timm údajně zápasil s plošinou nahý se zubním kartáčkem stále v ústech a podařilo se mu včas vyhnout hřebenu. Toto vyděšení přimělo dvojici přeložit své koupací aktivity na dobu, kdy poletí nad bezpečnějšími oblastmi.
Dne 7. února 1959 letadlo konečně přistálo na McCarran Field. Pilotům prý museli z letadla, které po delším dobrodružství vypadalo poněkud hůře, pomáhat. Odvážná Cessna, která mohla, během své cesty urazit více než 150 000 mil.
Autor: Stanislav Makovický, zdroj: hackday.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/SayAgainSally