Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Spojovala je nenávist k demokracii: Odhalující telegram o nacisticko – sovětském paktu z roku 1939

Telegram o nacisticko-sovětském paktu z roku 1939 byl klíčovým historickým dokumentem, který odhalil tajnou dohodu mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem. Tato dohoda byla známa jako Pakt Molotov-Ribbentrop nebo také Německo-Sovětský neútočný pakt. Telegram byl pojmenován podle ministra zahraničí Sovětského svazu Vjačeslava Molotova a ministra zahraničí Německa Joachima von Ribbentropa, kteří dohodu podepsali.

Hlavním bodem této dohody bylo tajné rozdělení východní Evropy mezi Německo a Sovětský svaz. Dohoda byla podepsána 23. srpna 1939, tedy pouhých několik dní před tím, než Německo napadlo Polsko, což zahájilo druhou světovou válku. Pakt Molotov-Ribbentrop byl významným faktorem, který umožnil Hitlerovi bezpečně napadnout Polsko a začít válku na západní frontě.

Telegram, který odhalil tuto dohodu, byl zveřejněn v září 1939 polským velvyslanectvím v USA. Dokument odhalil tajnou povahu dohody mezi Německem a Sovětským svazem a ukázal, jak oba režimy spolupracovaly na rozdělení východní Evropy. To způsobilo mezinárodní rozhořčení a bylo to jedním z důvodů, proč Velká Británie a Francie vyhlásily Německu válku 3. září 1939.

Tento telegram je důležitým historickým dokumentem, který odhaluje temnou stránku mezinárodní politiky před druhou světovou válkou a ukazuje, jak politická hra může vést k tragickým událostem. Dohoda mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem byla jedním z mnoha faktorů, které přispěly k rozpoutání druhé světové války, a byla těžce odsuzována kvůli své nenávisti k demokracii a lidským právům.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: Outono.net, Titulní obrázek: Pixabay.com/50578