Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Stane se umělá inteligence existenční hrozbou pro lidi?

Umělá inteligence je již všude. Od návrhů produktů Amazonu až po automatické doplňování Google, AI napadla téměř každý aspekt našeho života. Potíž je v tom, že umělá inteligence prostě není moc dobrá. Už jste někdy měli smysluplnou konverzaci se Siri, Alexou nebo Cortanou? Samozřejmě, že ne. Ale to neznamená, že to tak bude vždycky. Ačkoli to zcela nesplnilo naše očekávání, AI se rozhodně zlepšuje.

V utopické verzi budoucnosti ovládané umělou inteligencí pomáhají lidem přátelští, vševědoucí sluhové, kteří uspokojí všechny naše potřeby. V dystopické verzi roboti prosazují svou nezávislost a vyhlašují apokalypsu ve stylu Terminátora lidstvu. Ale jak realistické jsou tyto scénáře? Dosáhne umělá inteligence někdy skutečné obecné inteligence? Ukradne nám umělá inteligence všechna pracovní místa? Může se umělá inteligence někdy stát vědomou? Mohla by mít umělá inteligence svobodnou vůli? Nikdo neví, ale dobré místo, kde začít přemýšlet o těchto otázkách, je zde.

“Takže se dostanete do této nepříjemné pozice, kdy můžete být nuceni uznat, že někteří lidé jsou ne-osoby a někteří nelidé jsou osoby.”

“Na druhou stranu, pokud kousnete kulku a řeknete, že jsem ochoten být speciesistou, být členem lidského druhu je buď nezbytné, nebo dostatečné pro bytí člověkem, zcela se tomuto problému vyhnete. Ale pokud ne, musíte být alespoň otevřeni možnosti, že zejména umělá inteligence se v určitém okamžiku může stát člověkem podobným a mít práva osob.”

Profesor psychologie Steven Pinker to vystihl přesně:

Pokud vytvoříme inteligenci, pokud ji nenaprogramujeme s cílem podmanit si méně inteligentní bytosti, není důvod si myslet, že se bude přirozeně vyvíjet tímto směrem.”

“Zvláště pokud jako u každého zařízení, které vymyslíme, zabudujeme pojistky. A mimochodem, víme, že je možné mít vysokou inteligenci bez megalomanských, vražedných nebo genocidních tendencí, protože víme, že existuje vysoce pokročilá forma inteligence, která nemá tendenci mít tuto touhu a říká se jim ženy.”

Za posledních deset let jsme se jasně ocitli v létě s umělou inteligencí, protože došlo k obrovskému zlepšení výpočetního výkonu…”

“… A nové techniky, jako je hluboké učení, vedly k pozoruhodným pokrokům. Ale nyní, když vstupujeme do třetí dekády 21. století, někteří z těch, kteří následují umělou inteligenci, cítí chladný vítr v zádech, který je vede k otázce: “Přichází zima? Pokud ano, co se stalo tentokrát?” Řekl Adam Frank profesor astrofyziky na univerzitě v Rochesteru.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: Big Thing, Titulní obrázek: Pixabay.com/geralt