Britský vědec Simon Conway Morris věří, že mimozemský život má jen dvě možnosti: “Buď jsme sami, nebo existují mimozemšťané a oni nás chtějí dostat.”
Při zvažování vyhlídky na mimozemský život by se lidstvo mělo připravit na nejhorší, podle nové studie: Buď jsme sami, nebo jsou mimozemšťané tam venku hrabiví a hladoví po zdrojích, stejně jako my.
Tyto dvě nepřijatelné možnosti jsou podle nové studie do značné míry jedinými možnostmi. Je to proto, že evoluce je předvídatelná a mimozemské biosféry by tak měly produkovat inteligentní tvory podobné nám, s technologickou zdatností a stále rostoucí potřebou zdrojů.
Ale skutečnost, že jsme se ještě nesetkali s E.T., silně argumentuje pro druhou možnost – že jsme sami ve vyjící prázdnotě vesmíru, naznačuje studie.
“V současné době, jak mnozí pozorovali, je tam venku velmi klid,” řekl pro portál space.com v e-mailovém rozhovoru autor studie Simon Conway Morris z University of Cambridge. “A vzhledem k tomu, že mnoho planetárních systémů je o miliardy let starších než naše, očekával bych, že nás nejlépe grilují na toastu v kambriu.”
Dále říká že, evoluce funguje předvídatelně a produkuje relativně předvídatelné výsledky. Tyto dva předpoklady tvrdí, že mimozemský život, pokud existuje, by měl být dosti podobný pozemskému životu a vytvářet inteligentní bytosti podobné nám. Tito mimozemšťané mohou vypadat neznámě, ale jakékoli rozdíly by byly hluboké.
Podle Conwaye Morrise je důvod mít se před takovými tvory na pozoru.
“Pokud inteligentní mimozemšťané existují, budou vypadat přesně jako my, a vzhledem k naší zdaleka ne slavné historii by nás to mělo přimět k zamyšlení,” píše ve studii, která byla zveřejněna v časopise Philosophical Transactions of the Royal Society A.
Vyhlídka chamtivých, imperialistických mimozemšťanů je znepokojivá, ale Conway Morris si myslí, že jiný scénář – také depresivní – je pravděpodobnější.
Pravděpodobně jsme ve vesmíru sami, píše. Vesmír je téměř nepředstavitelně rozlehlý a pravděpodobně hostí nejméně 100 miliard galaxií. A naše sluneční soustava je relativně mladá ve srovnání se zbytkem vesmíru – 4,6 miliardy let oproti 13,7 miliardám let.
Takže by měla být spousta času a příležitostí pro mnoho mimozemských civilizací, aby získaly značný evoluční náskok. Skutečnost, že nás E.T. zdánlivě nekontaktoval, je silným znamením, že tam prostě není, podle Conwaye Morrise.
Obrovské vzdálenosti, které by pravděpodobně oddělily potenciální mimozemské civilizace, nepředstavují nepřekonatelnou bariéru kontaktu, řekl Conway Morris.
“Alespoň pokud jde o tuto galaxii, vzdálenost přibližně 100 000 světelných let se nezdá být nepřekonatelná, vzhledem k relativně pomalé rychlosti difúze a geometrické rychlosti zakládání kolonií,” řekl.
Autor: Stanislav Makovický, zdroj: Space.com, csmonitor.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/CRye