Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Sympatizanti Kremlu ho líčí jako nejhorší zlo. Co udělal ukrajinský nacionalista Bandera

Stepan Bandera byl ukrajinský nacionalistický politik a vojenský velitel. Narodil se 1. ledna 1909 v Rakovu, které bylo tehdy součástí Rakouska-Uherska (nyní Ukrajina) a zemřel 15. října 1959 v Mnichově, Německo. Bandera byl jedním z významných postav ukrajinského nacionalistického hnutí v průběhu 20. století.

Jeho nejvýznamnějším hnutím byla Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN), která usilovala o nezávislost Ukrajiny a bojovala jak proti sovětské nadvládě, tak proti německé okupaci během druhé světové války. Bandera byl jedním z vůdců OUN a stále je kontroverzní postavou v dějinách Ukrajiny.

Během druhé světové války spolupracovala část OUN s nacistickým Německem v naději, že získá podporu pro nezávislost Ukrajiny. To však způsobilo rozpory v rámci hnutí a Bandera byl krátce internován Němci. Později se OUN pokusila o nezávislost Ukrajiny, ale byla potlačena sovětskými silami.

Bandera byl zavražděn v Mnichově v roce 1959 sovětským agentem. Jeho postava stále vyvolává kontroverze v souvislosti s jeho rolemi během druhé světové války a jeho úsilím o nezávislost Ukrajiny. Někteří ho považují za hrdinu, zatímco jiní za kolaboranta s nacisty.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: dw.com, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Unknown, Public Domain