Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Tajemství Tutanchamonovy kletby: Po otevření hrobky umírali lidé. Podle vědců to způsobily bakterie. Výjimkou nebyli ani ti, kteří otevřeli Tutanchamonovu hrobku

V průběhu let se po otevření staroegyptských hrobek stala nevídaná věc. Záhadně umíralo mnoho lidí, což vedlo k diskusím o jejich prokletí.

Výjimkou nebyli ani ti, kteří otevřeli Tutanchamonovu hrobku. Lord Carnarvon byl vášnivým badatelem a za hledání hrobky slavného panovníka dokonce zaplatil. Zemřel v roce 1923, pět měsíců po otevření hrobky, a jeho smrt je zahalena tajemstvím. Podle Indy100 se předpokládalo, že ho do oblasti obličeje kousl infikovaný komár. Jeho společníkem byl Howard Carter, známý britský archeolog.

Dalším nešťastníkem byl americký finančník George Jay Gould, který zemřel na zápal plic po prohlídce faraonovy hrobky ve stejném roce. Sir Archibald Douglass Reid zemřel po rentgenování mumie v Londýně a příčina jeho smrti je dosud neznámá. Další obětí údajné kletby byl egyptský princ Ali Kamel Fahmy Bey, kterého v roce 1923 zastřelila jeho manželka. Po těchto úmrtích se začaly šířit spekulace, že lidi zabíjí sám faraon.

Zahi Hawass, světoznámý egyptolog a bývalý egyptský ministr starožitností, celou záhadu vysvětlil: „Mumie v hrobce obsahuje bakterie, které nejsou vidět. V minulosti archeologové příliš spěchali a do hrobek chodili jen tak. Neuvědomili si však, že jim hrozí velké nebezpečí, protože je tyto bakterie zasáhly a oni zemřeli. Zrovna před dvěma týdny jsem našel zapečetěný sarkofág vážící 25 tun, který byl asi 18 metrů pod zemí. Poklop sarkofágu vážil asi 6 tun. Pomohli mi dva pomocníci, zvedli poklop a teprve po chvíli jsem mohl do sarkofágu strčit hlavu a podívat se, co je uvnitř. Když ho otevřeli, nechal jsem ho půl hodiny otevřený, dokud se špatný vzduch nedostal ven a dovnitř neproudil čerstvý. Pak jsem do něj strčil hlavu a nic. To je údajné ‚prokletí‘ faraonů,“ vysvětlil vědec. Mnoho úmrtí se tedy dalo vysvětlit tímto způsobem.

Autor: Stanislav M., zdroj: obkec.sk, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Public Domains – Novinová fotografie, na níž jsou (zleva doprava) Evelyn Herbertová, její otec lord Carnarvon, Howard Carter a Arthur Callender před Tutanchamonovou hrobkou v roce 1922