Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Tento “létající talíř” postavený NASA je skutečný, ale není to to, co si myslíte

Mohlo by to vypadat jako něco, co byste viděli ve sci-fi béčkovém filmu z roku 1950, ale tento zajímavý talířovitý disk je ve skutečnosti novým typem nafukovacího tepelného štítu, který by jednoho dne mohl být klíčem k přistání lidí na Marsu.

Štít, známý jako hypersonický nafukovací aerodynamický zpomalovač (HIAD), který byl ve vývoji několik let, se skládá z řady vysoce pevných balónů, které byly navrženy tak, aby odolaly extrémním teplotám při návratu do atmosféry.

Příští měsíc odstartuje z Vandenbergovy vesmírné základny v Kalifornii na palubě rakety ULA Atlas V 401 na testovací misi známou jako LOFTID (Low-Earth Orbit Flight Test of an Inflatable Decelerator), během které se rozšíří na více než šest metrů v průměru.

Co dělá HIAD obzvláště užitečným, je jeho schopnost zpomalit velké, těžké objekty kromě jejich ochrany během opětovného zapůjčení, což umožňuje – například – velkým vozidlům přistát na jiných světech.

Taková funkce by mohla být kritická v budoucnosti, kdy bude zapotřebí mnohem větších a těžších kosmických lodí k přistání obytných modulů, zásob a vybavení na Marsu.

“Vzhledem k tomu, že technologie HIAD je větší než tradiční aeroskořepiny, vytváří větší odpor a spouští proces zpomalování v horních vrstvách atmosféry, což umožňuje nejen těžší užitečné zatížení, ale také přistání ve vyšších výškách,” napsala NASA ve svém prohlášení.

“Atmosféra Marsu je mnohem méně hustá než atmosféra Země a představuje extrémní výzvu pro aerodynamické zpomalení. Atmosféra je dostatečně hustá, aby poskytla určitý odpor, ale příliš tenká na to, aby zpomalila kosmickou loď tak rychle, jako by to udělala v zemské atmosféře.”

zdroj: unexplained-mysteries.com/Titulní obrázek: Pixabay.com/Peter-Lomas