Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Tato podivná konspirační teorie Avril Lavigne prostě odmítá odejít

Halloweenské vyhledávání na Pinterestu v roce 2022 se týká kostýmů s popkulturní tématikou. Na platformě je trendy vyhledávání kolem hlavních televizních a filmových novinek roku, jako jsou Stranger Things, Elvis, Top Gun a Pán prstenů. Ženy jsou také na vrcholu seznamu kostýmů pro rok 2022 s ikonickými postavami, jako je Anna Delvey, falešná dědička z televizního dramatu Inventing Anna, stejně jako Priscilla Presley – a pak je tu také Avril Lavigne.

Co tedy dělá Lavigne nečekanou volbou kostýmů roku 2022? Může to mít co do činění s fanfárami kolem Love Sux, jejího nového alba, které vyšlo v únoru 2022 – předtím byla několik let tichá na hudební frontě poté, co se v roce 2014 nakazila lymskou boreliózou, kterou se snažila překonat. Nebo to může být její růst na TikToku nebo její sortiment oblečení s halloweenskou tématikou. Ale může to být také částečně způsobeno dlouhodobou konspirační teorií, že Lavigne je ve skutečnosti mrtvá.

V roce 2005 se poprvé objevila teorie, která tvrdila, že Lavigne si vzala život po traumatu smrti svého dědečka a byla nahrazena dvojnicí jménem Melissa Vandella. Teorie říká, že Vandella byl původně najat, aby chránil samotářskou Lavigne před dotěrnými médii. A že po Lavignině zjevné smrti nahrávací společnost použila Vandellu jako Lavignina náhradníka.

Na podporu toho konspirátoři poukazují na změny ve vzhledu a hlasu umělců. Patří mezi ně rekonfigurace krásných skvrn a rukopisu. Jedna verze teorie tvrdí, že protože Lavignina náhradnice, Vandella, se cítila špatně kvůli lhaní, zanechala podprahové stopy ve svých písňových textech. Jednou z takových písní je “Nobody’s Home” – zastánci konspirace věří, že slova potvrzují, že Lavigne zemřela v prázdném domě svých rodičů. Navíc citují propagační focení, kde měla zpěvačka na ruce napsáno jméno “Melissa”.

Co dělá konspirační teorii?

Lavigne není první hvězdou, která je předmětem takových spekulací. Konspirační teoretici také tvrdí, že Paul McCartney je mrtvý, Beyoncé je součástí Iluminátů (tajné společnosti, o které se říká, že řídí svět) a že Taylor Swift je klonem bývalé satanské kněžky jménem Zeena LaVey.

Stejně jako příběh “Avril je mrtvá”, konspirační teorie obvykle obsahují představu, že mocní jednotlivci pracují skrytě, aby záměrně uvedli lidi v omyl. V tomto případě nahrávací společnost a motiv zisku v kombinaci s přesvědčením, že Lavigne byla záměrně nahrazena, tvoří teorii.

Konspirační teorie také často používají údajně objektivní důkazy na podporu obvinění, což poskytuje iluzi platnosti. V případě Lavigne fanoušci použili srovnání fotografií a videí a analýzu hlasových nahrávek jako “důkaz” teorie.

Ačkoli je příběh o náhradě Lavigne obecně považován za spiknutí, má mnoho společného s pověstmi – kde motivací je více zábavy než vysvětlení. Toto šíření neoficiálních informací bez důvěryhodného ověření pak může vést k šíření dezinformací.

Pokud jde o Lavigne, spiknutí vzniklo jako pokus vysvětlit změny v jejím oblečení, vzhledu a výkonu. Samozřejmě, že evoluce je typickou součástí uměleckého procesu, ale v tomto případě potřeba porozumět těmto rozdílům vedla k tomu, že konspirační teorie o náhradním klonu kolovala po internetu a nabrala na síle.

To je další typický rys spiknutí, které se často udržují v průběhu času. Teorie Lavigne se pravidelně objevuje se zvýšenou popularitou. To však není překvapující, protože výzkum ukazuje, že falešné zprávy na Twitteru se šíří rychleji než skutečné zprávy. Předpokládá se, že je to proto, že falešné zprávy mají větší hodnotu novosti, což zvyšuje pravděpodobnost, že je lidé budou sdílet znovu a znovu.

Výzkum také ukazuje, že lidé, kteří věří v konspirace, obecně sdílejí několik předpokladů o realitě. Patří mezi ně nedůvěra k autoritám, přesvědčení, že nic není tak, jak se zdá, a cynismus. Jedinci s tímto způsobem myšlení jsou ovlivněni spíše emocemi a intuicí než fakty a jsou přitahováni ke konspiracím, protože odpovídají jejich pohledu na svět – což má tendenci být, že nikdy nemůžete věřit tomu, co je před vámi.

“Smysl světa”

Touha vnutit světu smysl je také určujícím rysem konspirací. Proto vznikají buď tehdy, když neexistuje definitivní vysvětlení, nebo je oficiální nebo převažující vysvětlení považováno za nedostatečné. Jakmile jsou vygenerovány a šířeny, následovníci budou hledat potvrzující důkazy a odmítat alternativy.

Sílu teorie Lavigne demonstruje skutečnost, že sama Lavigne tento příběh v rozhovorech a na sociálních sítích opakovaně odmítla, přesto přetrvává. Zastánci konspirací to buď přehlížejí, nebo to interpretují jako součást spiknutí – a považují toto popření za součást ututlávání. Pro věřící to pak podněcuje zájem a poskytuje další podporu spiknutí.

Takže tento Halloween, ať už se rozhodnete pro jakýkoli kostým, ušetřete myšlenku na Avril Lavigne a legie fanoušků, kteří věří, že je mrtvá a byla nahrazena podvodníkem. Vskutku, co by mohlo být strašidelnější než časem opotřebovaná konspirační teorie, která odmítá zemřít – a masy lidí, kteří v ni věří?

Ken Drinkwater, docent a výzkumný pracovník v oblasti kognitivních funkcí a parapsychologie, Manchester Metropolitan University a Neil Dagnall, přednášející aplikované kognitivní psychologie, Manchester Metropolitan University

zdroj: theconversation.com, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Upload