Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

“To, co jsem té noci viděl, bylo skutečné”: je čas brát mimozemšťany vážněji?

Pentagon v tichosti vyšetřuje neidentifikované létající objekty od roku 2007.

V červnu americká vláda zveřejnila dlouho očekávanou zprávu o UFO. Ačkoli zpráva nepřipouštěla, jak mnozí doufali, existenci malých zelených mužíčků, odhalila, že na naší obloze se nejen objevují objekty, které Pentagon – který kontroluje americkou armádu – nedokázal vysvětlit, ale některé jasně představují “problém bezpečnosti letu a mohou představovat výzvu pro americkou národní bezpečnost”.

Pentagon také odhalil, že bere UFO tak vážně, že v r. 2007 diskrétně založil Advanced Aerospace Threat Identification Program (AATIP), který od té doby shromažďuje data o nevysvětlitelných vzdušných jevech (UAP).

Odtajněná verze zprávy (existovala také tajná verze, kterou viděli pouze američtí zákonodárci) nenalezla “žádné jasné náznaky, že existuje nějaké nepozemské vysvětlení” pro pozorování. Ale ani to nevyloučila. Zpráva nabídla pět typicky světských možných vysvětlení UFO a, což je klíčové, jeden “jiný” odpadkový koš.

Je to ten “jiný” koš, který upoutal pozornost pozorovatelů hvězd a konspiračních teoretiků. Pokud americká armáda tiše a vážně vyšetřuje UFO (nebo, jak by řekl Pentagon, UAP) od r. 2007, a pokud oficiální zpráva Pentagonu nemůže vyloučit existenci mimozemšťanů, je na čase, abychom se znovu podívali na tvrzení o blízkých setkáních a lidech, kteří je učinili?

Andrew Abeyta, profesor psychologie na Rutgers University, je spoluautorem studieWe Are Not Alone o tom, proč někteří z nás chtějí věřit v mimozemšťany. Abeyta vysvětluje, že víra v mimozemšťany je podobná religiozitě: nepodložené víře v nefalzifikovatelné myšlenky, které vyžadují skok víry. “Lidé mají potřebu cítit, že jejich životy mají smysl, a tato přesvědčení mohou naznačovat, že tam venku je něco většího; děje se něco důležitějšího,” říká Abeyta.

“Dokážu si představit, že být protagonistou příběhu o únosu mimozemšťany se zdá být docela smysluplné, jako smysluplný úspěch, úspěch,” říká Abeyta. Tento pocit výjimečnosti hraje v těchto příbězích důležitou roli. “Pocit, že váš nevysvětlitelný zážitek je výsledkem mimozemského únosu, se zdá být více vzrušující a důležitější než přirozené vysvětlení.”

Přesto téma setkání s mimozemšťany zůstává citlivé. Zjistil jsem, jak citlivý je, když spisovatel Whitley Strieber, o kterém někteří tvrdí, že byl unesen nelidmi v roce 1985, ukončil náš hovor poté, co se dozvěděl, že jsem nečetl jeho knihy. V následném e-mailu napsal: “Nevím, jestli jsem byl unesen mimozemšťany nebo ne. Smyslem mé práce je popsat, co se mi stalo, a pokusit se pochopit, co to bylo. Média ze mě udělala “mimozemského uneseného Whitleyho Striebera”. To není moje pozice.” Dodal: “Jste ztraceni ve vesmíru, pokud jde o toto téma, můj příteli – vy všichni.”

Poté, co jsem se Strieberem vykročil špatnou nohou, se vrátil a představil mi vysoce vyznamenaného bývalého kryptologa amerického námořnictva Matthewa Robertse. Byl umístěn na letadlové lodi USS Theodore Roosevelt, když stíhačky nahrály neslavná videa “Gimbal” a “Go Fast” nevysvětlitelných objektů u pobřeží Floridy během roku 2015, což vedlo k podnícení zprávy Pentagonu o UFO.

Nyní je Roberts v důchodu z armády a je nedotčen odhaleními. “Tyto věci jsou zachyceny více senzory, které jsou někdy od různých výrobců, takže myslet si, že by se všechny blýskaly stejným způsobem ve stejnou dobu, by bylo prostě nemožné – prostě se to tak nestane.”

Mick West, vědecký spisovatel a programátor videoher, který se stal vyvracečem konspiračních teorií, nabízí svá vlastní, přízemnější vysvětlení objektů: tvrdí, že světské věci – technické závady, oslnění kamerou, balóny a ptáci – jsou pravděpodobnější než mimozemšťané.

Nicméně nyní dokonce i Pentagon připustil, že za UFO je víc než to. Ve své devítistránkové zprávě uvádí: “Většina hlášených UAP pravděpodobně představuje fyzické objekty vzhledem k tomu, že většina UAP byla registrována na více senzorech, včetně radaru, infračerveného, elektro-optického, hledače zbraní a vizuálního pozorování.” Jinými slovy, něco tam bylo a obrázky nebyly technické závady. Ptám se Robertse na teorii předloženou Westem, že objekt Gimbal byl oslněním způsobeným blízkým letadlem. “Všechna letadla – na národní i mezinárodní úrovni – musí vysílat, kdo jsou. Pokud to nevysílají, je to velmi neobvyklé. Micku Westovi, žehnej jeho duši, nikdy nebyl v armádě,” říká.

Lovelace, nyní 67, byl na kempování ve státním parku Devil’s Den v severním Arkansasu s přítelem a kolegou jménem Toby, když se věci staly divnými. Seděli kolem ohně a snažili se popovídat si nad hlukem bzučících cvrčků a kvákajících stromových žab, než všechno utichlo. “Zní to trochu jako klišé – jako z filmu – ale přesně to se nám stalo,” říká.Reklama

Na obzoru se objevila tři jasná světla a pohybovala se jejich směrem. Když byla světla nad hlavou, mohli vidět, že vycházejí z černého trojúhelníkového hranolu širokého jako dva městské bloky.

Nad nimi zaletěl modrý laserový paprsek, o kterém si Lovelace myslel, že je skenuje. Když se vypnula, byli ospalí. Vzápětí se probudil a uviděl Tobyho, jak vykukuje ze stanu. Trojúhelník se vznášel nad něčím, co vypadalo jako tucet dětí stojících na louce pod nimi. “Co tady ty děti dělají uprostřed noci?” zeptal se Lovelace.

“Nejsou to malé děti. Copak si nepamatuješ, že nás vzali a ublížili nám?” Toby odpověděl.

Lovelace říká, že v okamžiku, kdy to Toby řekl, mu v mysli probleskly útržkovité vzpomínky na to, že byl uvnitř UFO. O několik let později mu hypnóza pomohla vyplnit další prázdná místa a vzpomněl si, že se skutečně setkal s tvory, když byl uvnitř UFO.

Dokonce i Barack Obama se k tomuto tématu vyjádřil v rozhovoru pro CBS: “Existují záběry a záznamy objektů na obloze, že nevíme přesně, co to je, nemůžeme vysvětlit, jak se pohybovaly, jejich trajektorii. Neměly snadno vysvětlitelný vzorec. A tak víte, že si myslím, že lidé stále berou vážně snahu vyšetřit a zjistit, co to je. Ale dnes vám nemám co oznámit.”

Pokud jde o příběhy o únosech, skeptici řeknou, že tato setkání jsou buď podvody, nebo zprávy o živých snech nebo halucinacích. Christopher French, emeritní profesor psychologie na Goldsmiths, University of London, strávil roky studiem paranormálních jevů a tvrdí, že spánková paralýza je lepším vysvětlením mnoha z těchto příběhů. “V některých případech dostanete přidružené příznaky a zahrnují pocit přítomnosti; velmi silný pocit, že je něco v místnosti s vámi,” říká French. Dodává, že postižení mohou mít halucinace a “vidět podivná světla pohybující se po místnosti nebo podivné postavy nebo stínové lidi”.

zdroj: The Guardian, Titulní obrázek: Pixabay.com/Foundry