Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Top 10: Nejslavnější čeští fotbalisté všech dob

Fotbal je v České republice, ale i jinde ve světě velmi oblíbeným sportem. Přinášíme vám top 10 nejslavnějších českých fotbalistů všech dob.

1. Petr Čech

Jeden z opravdu nejlepších fotbalistů České republiky a také nejlepší brankář na našem seznamu nejslavnějších českých fotbalistů všech dob je Petr Čech. Je známý především jako brankář Chelsea, i když na konci své kariéry sloužil čtyři roky také Arsenalu, během kterých za něj odehrál celkem 139 zápasů.

2. Antonín Puč

Antonín Puč, zdroj Wikimedia Commons / autor neznámy


Antonín Puc prošel fotbalistou z bývalého Československa na našem seznamu nejslavnějších českých fotbalistů všech dob. Antonín Puc během své kariéry, která trvala od roku 1925 do roku 1941, hrál jako křídelník a útočník. Hrál za klub Slavia Praha, velkou část své kariéry mezi lety 1925 a 1938. Dále hrál za týmy Viktoria Žižkov a SK Smíchov.

3. Karel Pešek


Karel Pešek během své kariéry, která trvala od roku 1913 do roku 1934, skutečně hrál jako záložník za československé kluby ČAFC Královské Vinohrady, Sparta Praha a SK Židenice. Během své kariéry vstřelil 149 klubových gólů. Jeho kariéra skončila 10 let před začátkem druhé světové války. Zajímavostí o Peškovi je, že provozoval i jiný sport než fotbal a také profesionálně. Ve skutečnosti byl součástí československého hokejového národního týmu, který získal bronzovou medaili na olympijských hrách v roce 1920.

4. Jan Koller

Jan Koller, zdroj fotka Wikimedia Commons / David Sedlecký


Další útočník na našem seznamu nejslavnější čeští fotbalisté všech dob, Jan Koller se narodil v bývalém Československu, ale hrál za národní tým České republiky. Koller během své kariéry působil v 8 evropských klubech mezi jsou to špičkové kluby, Borussia Dortmund a Anderlecht. Na začátku své kariéry sloužil také špičkovému českému klubu Sparta Praha a to od roku 1994 do roku 1996. Patřil mezi úspěšné střelce v národním týmu, kdy vstřelil 55 gólů v 91 zápasech.

5. Tomáš Rosický


Jeden z opravdu nejlepších fotbalistů na našem seznamu nejslavnějších českých fotbalistů všech dob nesmí chybět ani Tomáš Rosický. Během kariéry hrál jako útočný záložník nebo křídlo pouze za tři kluby: Sparta Praha, které sloužil ve dvou obdobích, dále hrál za Borussia Dortmund a Arsenal v letech 2001 až 2016. Byl 10 let kapitánem českého národního týmu a za jeho přestup do Borussie Dortmund zaplatilo tehdy vedení rekordní přestupovou částku 8 milionů liber.

6. Antonín Panenka


Další fotbalista z bývalého Československa na našem seznamu nejslavnějších českých fotbalistů všech dob, Antonín Panenka během své kariéry hrál jako útočný záložník za šest různých klubů, z nichž většina z nich byla z Rakouska. Podstatnou část své kariéry, celkem 14 let, od roku 1967 do roku 1981 – strávil v československém klubu, Bohemians Praha a na začátku své kariéry. V letech 1973 až 1982 také odehrál 59 zápasů za československou reprezentaci a vstřelil za ni 17 gólů.

7. Pavel Nedvěd


Pavel Nedvěd je nejlepším českým fotbalistou v novodobé éře fotbalu. Aktuálně místopředseda nejvyššího klubu Serie A Juventus Pavel Nedvěd je jediným fotbalistou, který sloužil špičkovému italskému klubu téměř polovinu své kariéry. Vyhrál s Juventusem 16 klubových trofejí, Lazio a Sparta Praha, včetně tří titulů Serie A, čtyř italských Superpohárů a dvou titulů české první ligy. Na svém kontě má také řadu individuálních vyznamenání, mezi něž patří šest Zlatých míčů České republiky, Český fotbalista roku čtyři roky, Fotbalista roku Serie A v roce 2003, Zlatý míč ve stejném roce a ocenění Zlatá noha v roce 2004.

8. Josef Masopust


Jediný fotbalista mezi nejlepšími českými fotbalisty historie spolu s Pavlem Nedvědem vyhrál Zlatý míč v roce 1962 je Josef Masopust dalším fotbalistou z bývalého Československa. Sloužil pouze ve třech klubech a to ZSJ Technomat Teplice, Dukla Praha a belgický klub Crossing Molenbeek během své dvacetileté kariéry, která trvala od roku 1950 do roku 1970.

9. Josef Bican

Josef Bican, zdroj fotka: Wikimedia Commons/autor neznámy


Nejplodnější střelec na našem seznamu nejslavnějších českých fotbalistů všech dob Josef Bican je vlastně fenoménem českého a možná i světového fotbalu co do počtu gólů, které za svou kariéru vstřelil. Celkem nastřílel 798 gólů ve 495 klubových vystoupeních, které odehrál, a když k tomu přidáte 29 gólů, které vstřelil na mezinárodní úrovni – ve 34 zápasech, pak můžete říci, že vstřelil 827 gólů z celkových 529 zápasů, které odehrál za své kariéry.

10. Oldřich Nejedlý


Oldřich Nejedlý je hráč z bývalého Československa, který během svého působení hrál jako útočník pouze za dva kluby, konkrétně za Spartu Praha a SK Rakovník během15leté kariéry, která trvala od roku 1931 do roku 1946. Za tyto dva kluby vstřelil celkem 180 gólů – 162 za Spartu Praha a 18 za SK Rakovník – ve 225 zápasech, které za ně odehrál na ligové úrovni.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: Wikipedia, Redakce, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/David Sedlecký  – Josef Masopust