Nedávno sdílené záběry na sociálních sítích odhalují několik horských vrcholů připomínajících egyptské pyramidy, což vyvolalo online debatu o jejich původu. Někteří spekulují, že tyto útvary jsou vytvořeny člověkem a potenciálně skrývají hrobky starověkých císařů, zatímco jiní věří, že je vytvořili mimozemšťané. Skutečnost, i když je stejně udivující, je však všednější – jsou to přírodní útvary.
Podle profesora Zhou Qiuwena, geologa z Guizhou Normal University, nejsou tyto hory podobné pyramidám ani uměle vytvořenými stavbami ani starověkými hrobkami. Místo toho jsou pozoruhodnými příklady umění přírody.
Guizhou, provincie v jihozápadní Číně, se vyznačuje četnými horskými pásmy se strmými vrcholy a hlubokými údolími táhnoucími se napříč krajinou. Hory na fotografiích jsou součástí krasové topografie, krajiny utvářené rozpouštěním rozpustných karbonátových hornin. Tyto kuželovité vrcholy jsou výsledkem rozpouštění přirozených skalních útvarů v průběhu času.
Zhou vysvětlil: “Vertikální eroze způsobená vodou vedla k tomu, že původní rozsáhlé horninové masy byly rozděleny do samostatných jednotek. Jak tento erozní proces pokračuje, horniny na vrcholu procházejí významným rozpouštěním, zatímco horniny na základně jsou ovlivněny relativně méně, což má za následek ostré vrcholy na vrcholcích širších základen.”
Pozorované cihlovité struktury jsou také výsledkem přirozeného erozivního sochařství. Zhou upřesnil, že geologické procesy v krasových krajinách mohou rozpustit vrstvené horniny na menší bloky, což dává vzhled člověkem vytvořených struktur. Malé trhliny v horninách umožňují vodě je pomalu erodovat, což vede spíše k segmentovaným blokovým formacím než k úplnému rozpuštění.
Autor: Petr V., zdroj: Amusingplanet.com, Titulní obrázek: Wikimedia Commons / Phillip Capper, CC BY 2.0, Ilustrační obrázek