Pro začátek, pravděpodobně se nenarodil 25. prosince. Pravděpodobně se vůbec nenarodil v prosinci, ani v zimě. Skutečné datum narození Ježíše Krista je skutečně obestřeno značným tajemstvím.
Objevily se však teorie o tom, kdy se Ježíš skutečně narodil – a proč se jeho narození tradičně slaví na Štědrý den.
Některé křesťanské kalendáře naznačují, že se Ježíš narodil v roce 1 n. l. – často se to stylizuje jako 1 n. l. pro Anno Domini. Ale bez ohledu na to, jak je rok naformátován, Ježíš se pravděpodobně narodil dříve.
Většina učenců klade rok narození Ježíše Krista někam mezi roky 7 př. n. l. a 1 př. n. l. A někteří zužují rozsah až na roky 6 př. n. l. a 4 př. n. l. kvůli biblickému příběhu o králi Herodovi Velikém. Herodes údajně nařídil smrt všech chlapců mladších dvou let, kteří žili poblíž Betléma, města, kde se narodil křesťanský Mesiáš. K tomuto brutálnímu “masakru neviňátek”, jehož cílem bylo zabít malého Ježíše, došlo těsně před Herodovou smrtí.
Christianity.com zdokumentoval některé další stopy o roce Ježíšova narození. Například Lukášovo evangelium popisuje, jak Panna Maria a Josef, Ježíšův zákonný otec, cestovali do “Betléma, města Davidova”, aby se zaregistrovali ke sčítání lidu nařízenému císařem Augustem. Bible říká: “Když tam byli, nadešel čas, aby se narodilo dítě.” Existují určité historické doklady o tom, že dotyčné sčítání lidu probíhalo mezi lety 6 př. n. l. a 4 př. n. l., což nabízí další informace o tom, kdy se Ježíš narodil.
Podobné body – i když existuje jen málo historických důkazů o biblickém masakru neviňátek – naznačují, že Ježíš se pravděpodobně narodil někdy mezi rokem 6 př. n. l. a smrtí krále Heroda v roce 4 př. n. l.
Vezmeme-li v úvahu nebeské události, pak Live Science naznačuje, že biblická Betlémská hvězda – kterou mudrci (neboli mudrci) údajně následovali do místa narození Ježíše – mohla být ve skutečnosti konjunkcí mezi planetami. V červnu roku 2 př. n. l. se Venuše a Jupiter spojily a jasně zazářily na noční obloze. V říjnu roku 7 př. n. l. došlo také ke konjunkci mezi Saturnem a Jupiterem.
Existují i další důkazy, které naznačují, že se Ježíš narodil na podzim. Jak poznamenává Christianity.com, pastýři té doby posílali své ovce na pastvu mezi jarem a říjnem a poté se ovce vracely na pole. Bible uvádí, že pastýři se stále starali o svá stáda, když se objevili andělé, aby oznámili zprávu o narození Ježíše Krista, a proto se někteří náboženští učenci domnívají, že k této události došlo nejpozději v říjnu.
V každém případě existují důkazy o tom, že se Ježíš narodil na podzim a na jaře, ale ne tolik v zimě. Zde je důvod, proč učenci věří, že většina křesťanů slaví v moderní době jeho narozeniny 25. prosince.
V prvních několika stoletích po ukřižování Ježíše Krista se většina křesťanů zajímala více o Velikonoce, které připomínaly Ježíšovu smrt a vzkříšení, než o jakýkoli svátek oslavující jeho narození. Ale jak se křesťanství šířilo po celém římském světě, to se změnilo.
Římský císař Konstantin I. konvertoval ke křesťanství v roce 312 n. l. a církevní vůdci brzy hledali způsob, jak nahradit oblíbené pohanské rituály křesťanskými slavnostmi. Vzhledem k tomu, že Římané v té době slavili Saturnálie na počest božstva Saturna kolem zimního slunovratu, církevní vedoucí se možná rozhodli oslavit narození Ježíše Krista přibližně ve stejnou dobu. A tak byl 25. prosinec vybrán jako datum Ježíšova narození.
The Washington Post však také uvedl, že několik učenců zpochybňuje teorii o pohansky inspirovaném původu Vánoc, protože se nenachází v žádných starověkých křesťanských spisech a pisatelé z tohoto období si nemyslí, že datum 25. prosince bylo vybráno církví.
Ale ať už bylo toto datum inspirováno pohanstvím nebo ne, jiné vánoční tradice určitě ano. Rituály, jako jsou vánoční polena a ozdobené stromky, lze vysledovat až k pohanům, kteří tyto předměty často používali k oslavě zimního slunovratu.
Otázka, kdy se Ježíš Kristus narodil, tak zůstává záhadou.
Autor: Stanislav M., zdroj: Live Science, Washington post, Titulní obrázek: Pixabay.com/Didgeman