Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

V Botanické zahradě v Teplicích je možno vidět najednou štíři a strašilky

Netradiční výstavu se štíry a strašilkami je možné zhlédnout v Botanické zahradě Teplice do 25. února v rámci standardní prohlídkové trasy. Botanická zahrada ji uspořádala společně se Zoologickou zahradou Děčín a Zoologickou zahradou Ústí nad Labem. Jak dodává vedení botanické zahrady, jde o dlouho očekávanou výstavu pod názvem Masožravci vs. vegetariáni. Výstava je kombinovaná, zahrnuje díky tomu jak informační panely s mnoha zajímavostmi, tak i živá zvířata v celkem 13 teráriích umístěných ve foyer skleníku Tropicana. 

Cílem této nesporné zajímavé akce je přiblížit veřejnosti život těchto fascinujících zvířat – dravých štírů s neuvěřitelnou životaschopností a strašilek, které zase svými těly velmi efektivně napodobují zeleň, jíž se samy živí. Tyto živočišné druhy se vydaly úplně jinou evoluční cestou a způsobem života, nicméně jak se můžeme dozvědět, oběma jejich přirozená výbava slouží velmi dobře.

„Štíři jsou nesmírně zajímavá zvířata, schopná přežít v extrémních podmínkách. Ve srovnání s člověkem je štír tvorem téměř nesmrtelným. Zároveň jsou štíři ale celkem kliďasové, jejichž nebezpečnost není u mnohých druhů pro člověka zdaleka taková, jak často vyznívá z populárních médií – jak co do chování, tak i co do síly jedu,“ přibližuje výstavu vystavovatel a pracovník děčínské zoo Petr Haberland.

Smyslem výstavy je, ukázat zajímavosti a překvapivá fakta, jakož i odvrátit některé předsudky či mýlky, které se kolem štírů a strašilek nespravedlivě točí. Výstava také ideově nepřímo navazuje na úspěšnou výstavu Sklípkani – dokonalí lovci v botanické, kde byli tito velcí pavouci taktéž představeni v jiném světle vzdor obecně rozšířenému odporu vůči pavoukovcům či dokonce arachnofobii. Štíři a strašilky mohou sice také působit trochu odpudivě, ovšem člověk po bližším seznámení s nimi a s téměř až neuvěřitelnými fakty, které se s jejich životem pojí, začne na tato roztodivná zvířata nahlížet úplně jinak. 

il.foto a autor: Štefan Č.