Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

V Negevské poušti byla nalezena obrovská hrobka s desítkami koster starých více než 2 500 let

Izraelští archeologové učinili v Negevské poušti pozoruhodný objev. Při kopání našli obrovskou hrobku s desítkami koster. Objev je starý více než 2 500 let.

Hrobka, která se nachází na izolované křižovatce daleko od známých osad, vyvolala mezi odborníky pochybnosti o jejím účelu a původu pohřbených starověkých lidí, píše izraelský zpravodajský web Haaretz.

Archeolog Martin David Pasternak vedl vykopávky a odhalil dvě pečlivě vybudované pohřební komory oddělené nádvořím, uvádí Live Science. Větší komora obsahovala nejméně padesát těl, zatímco menší komora obsahovala dalších sedm koster. Pečlivá stavba a přítomnost artefaktů naznačují, že zesnulí byli rituálně uctíváni a pečlivě pohřbeni.

Objev této starověké hrobky zpochybňuje naše chápání Negevské pouště jako pusté a neobydlené krajiny a odhaluje skrytou historii živých kulturních interakcí a hlubokých rituálů, které se odehrávaly na této odlehlé křižovatce starověkého světa.

Přestože je zapotřebí dalšího výzkumu, první poznatky byly publikovány v časopise Tel Aviv University Journal of Archaeology. Nalezené artefakty naznačují, že hrobka pochází z pozdní doby železné až raného perského období, tedy z doby před přibližně 2 600 až 2 500 lety. To odpovídá významným historickým událostem, jako bylo babylonské dobytí Levanty.

Doba, po kterou byla hrobka používána, zůstává nejistá, ale důkazy naznačují, že mohla být skutečně používána po dlouhou dobu. Artefakty, které badatelé v hrobce nalezli, nabízejí pohled na identitu a možný původ žen, které zde byly pohřbeny.

Různorodý původ artefaktů naznačuje, že ženy pohřbené v Tlalimu nepocházely ze samotné Arábie, ale mohly být na cestě do této oblasti. Spekuluje se, že se jednalo o zotročené ženy získané z různých míst podél levantského pobřeží. Ty měly být určeny ke sňatku, konkubinátu nebo dokonce jako posvátné prostitutky v arabských chrámech. Historické důkazy potvrzují obchodování se ženami z Levanty do Arábie v tomto období.

Role Negevu jako křižovatky obchodních cest vedoucích na jih do Arábie a údolí Aravy a na východ do Edómu přispívá ke spekulacím, které se v archeologických kruzích objevují ohledně umístění této majestátní hrobky.

Váhy a kamenná závaží nalezená v hrobce, která pravděpodobně sloužila k měření kadidla nebo drahých kovů, dále podporují vazby na obchodníky, kteří obchodovali s kadidlem a myrhou.

Objev hrobky v Negevské poušti s desítkami koster, převážně žen, otevřel archeologům svět záhad a intrik. Pečlivá konstrukce pohřebních komor, přítomnost rozmanitých artefaktů a potenciální souvislost s obchodními cestami a kulturní výměnou vytvářejí komplexní obraz minulosti.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: Haaretz, Science Live, Titulní obrázek: Pixabay.com/LoggaWiggler