Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

V Rakousku a Německu začali pěstovat zeleninu na hřbitovech

Podle německého zpravodajského portálu Agrarheute začali obyvatelé rakouských měst využívat opuštěné hroby na hřbitovech jako zeleninové záhony.

Ve městech roste poptávka po zahradních parcelách. Proto vídeňský hřbitov začal pronajímat hroby, o které se nikdo nestará, k pěstování zeleniny. Mezi zeleninou a rakví (nebo tím, co z ní zbylo) je nejméně jeden metr zeminy, takže se není čeho obávat, tvrdí iniciátoři. „Hřbitovní zahradníci“ se tak snaží rozptýlit obavy některých lidí z bezpečnosti produktů pěstovaných na hrobech.

Birgit Ehlers-Ascherfeldová, předsedkyně Svazu německých hřbitovních zahradníků, rovněž odmítá zdravotní obavy spojené s pěstováním ovoce a zeleniny na hrobech: žádná plodina není zakořeněna tak hluboko, aby se dostala do kontaktu s lidmi nebo jejich ostatky, kteří jsou pohřbeni na hřbitově.

Myšlenka využití nepoužitelných hrobů městskými zahrádkáři má v současné době stále větší podporu. Plocha hrobu je asi dva a půl metru čtverečního a stojí 75 eur ročně. Nabídka je určena amatérským zahrádkářům, kteří nemají odpor k pěstování zeleniny a ovoce na takových místech.

Správce hřbitova Walter Poys (51) začal na hřbitově před několika lety pracovat na zahradě. Od té doby se dvacet hrobů na vídeňském hřbitově proměnilo v miniaturní zeleninovou zahrádku. Podle Poyse tento trend roste. „Poptávka roste,“ říká a dodává, že chce být v čele inovací.

Vedení hřbitova si dalo za cíl „rozšířit klasickou návštěvu hřbitova“. V letošním roce bylo proto již pět náhrobních kamenů přeměněno na knihovny. Knihy, které si lze zapůjčit, by podle iniciátorů měly zpříjemnit pobyt, vybízet k lenošení a rozšířit smysl návštěvy hřbitova.

„Hřbitov by měl být nejen místem smutku, ale také místem odpočinku a relaxace,“ říká Poyse.

Vídeňský hřbitov není ve svém podniku osamocen. Pilotní projekt zahájil také hřbitov Jakobi Friedhof v Berlíně-Neuköllnu. Na hrobech se zde pěstuje bio zelenina. Podobné projekty existují v Braunschweigu a Neuburgu an der Donau.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: Agrarheute, Titulní obrázek: Pixabay.com/fietzfotos