Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

NASA chce do roku 2040 postavit domy na Měsíci

Americká vesmírná agentura NASA nedávno odhalila svůj ambiciózní plán na realizaci pobytu na Měsíci. Ve spolupráci s dalšími společnostmi totiž do roku 2040 postaví nemovitosti, ve kterých budou moci obyvatelé žít. Jak informoval server Unilad, plán se nazývá Projekt Olympus a ke stavbě domů budou použity materiály přímo z Měsíce.

NASA ve svém prohlášení oznámila, že se na projektu Olympus spojí s americkou společností ICON se sídlem v Austinu. Jedná se o společnost, která vyrábí obrovské 3D tiskárny pro vytváření objektů z jakéhokoli materiálu. Jak informoval zpravodajský portál The New York Times, vesmírná agentura chce zařízení vyslat na povrch Měsíce, kde bude pomocí specializovaného betonu složeného z úlomků hornin a měsíčního prachu vytvářet obydlí pro lidi.

Vesmírná agentura ve svém prohlášení také dodala, že kromě ICONu spolupracuje i s dalšími soukromými společnostmi a univerzitami, které jí pomohou navrhnout dveře, nábytek, obklady a kuchyně pro obydlí.

Jedním z hlavních problémů projektu je však vlastní povrch budovy. Na Měsíci se totiž vyskytuje tak hustý prach, že může proříznout sklo a poškodit choulostivé materiály, z nichž budou domy postaveny. Stejný problém představuje i vypouštění materiálů a 3D tiskáren do vesmíru. “Potřebujeme důkaz, že to funguje. Můžeme skutečně zpracovat půdu na povrchu Měsíce a vytvořit z ní stavební materiály?” ptá se. řekla Jennifer Edmunsonová, vedoucí geoložka v Marshallově středisku vesmírných letů.

Společnost ICON bude v roce 2024 před zahájením stavby ve vesmíru testovat svou tiskárnu, aby zjistila, zda vydrží drsné prostředí. Na dokončení projektu si však lidé budou muset ještě několik let počkat. “Pokud tento projekt zahájíme nyní, mohli bychom mít realizaci obydlí na Měsíci hotovou do roku 2040,” řekl Edmunson.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: NYTimes, Titulní obrázek: Pixabay.com/Kanenori