Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Vědci jsou zmateni mrazivou záhadou 2000 let starého dívčího těla

V květnu 1897 narazili dva dělníci pracující ve vesnici Yde v Nizozemsku při bagrování rašeliniště na dobře zachovalé tělo dívky, uvedl Atlas Obscura. Přestože zde bylo tělo pohřbeno po tisíce let, je podle archeologů v neuvěřitelně dobrém stavu. Ačkoli tělo se scvrklo a mumifikovalo, ohnivě rudé vlasy se zachovaly. Po vykopání mrtvoly se objevily ještě mrazivější skutečnosti o dívce.

Dělníci zjistili, že na krku měla uvázaný uzel a něco, co vypadalo jako bodná rána. Polovina dívčiných vlasů byla ustřižena a chyběly jí zuby. To vše nasvědčovalo tomu, že odešla ze světa násilnou smrtí.

Další výzkum ukázal, že dívce bylo asi 16 let, když zemřela někdy mezi lety 54 př. n. l. a 128 n. l.. Důkazy také naznačovaly, že trpěla těžkou skoliózou a měřila asi 1,37 metru. Podle jedné z teorií mohla být právě tato skutečnost příčinou její předčasné smrti. Zatím není jasné, jak dospívající dívka zemřela, ale Roy van Beek z univerzity ve Wageningenu předložil několik teorií. “První z nich uvádí, že to byli lidé, kteří nežili podle zavedených pravidel. V bažinách mohli být pohřbeni lidé, kteří byli odsouzeni za zločiny nebo shledáni vinnými z cizoložství. Druhé, rozšířenější vysvětlení říká, že jde o zasvěcení obětí vyšší moci.”

Dívka mohla pocházet z nedaleké osady na hřebeni Yde. “Její tělo bylo zanecháno v malém a poměrně mělkém močálu vzdáleném asi jeden kilometr,” dodal van Beek.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: topky, nwo.nl, Atlas Obscura, Titulní obrázek: Pixabay.com/The_BiG_LeBowsKi