Podle Meteorologické agentury OSN může ozonová díra nad jižním pólem brzy zmizet.
Představitelé OSN přinesli dobrou zprávu o ozonové díře. Ukazuje se, že tento jev může brzy zmizet. Přispěl k tomu Montrealský protokol, díky němuž byly z používání staženy freony poškozující ozonovou vrstvu. Je také známo, kdy může dojít k její úplné regeneraci.
Očekává se, že ozonová vrstva se v blízké budoucnosti vrátí na úroveň z roku 1980, tedy do stavu, v jakém byla před vznikem problému. K úplné obnově nad Antarktidou by mělo dojít do roku 2066.
Ve zbytku světa by se měla hladina ozonu vrátit k normálu do roku 2040.
Obnově ozonové vrstvy napomáhá Montrealský protokol. Tato mezinárodní dohoda byla podepsána 16. září 1987 a ukončila výrobu „látek poškozujících ozonovou vrstvu“. Podepsalo ji více než 160 zemí.
Generální tajemník OSN Antonio Guterres zdůrazňuje, že v boji proti ozonové díře je třeba přijmout další opatření. „V době, kdy je multilateralismus vystaven zkoušce, se Montrealský protokol jeví jako symbol naděje. Ozonová vrstva, kdysi nemocný pacient, je na cestě k uzdravení. Změna je možná, když země projeví politické odhodlání jednat pro společné dobro,“ napsal na X. stránkách.
Autor: Petr V., zdroj: European Enviroment Agency, Titulní obrázek: Pixabay.com / geralt